HB INDEX: Ceny bytů mírně klesají, rodinných domů rostou

Hlavní stránka / Zprávy dne / HB INDEX: Ceny bytů mírně klesají, rodinných domů rostou

25.4.2012

HB INDEX: Ceny bytů mírně klesají, rodinných domů rostou PRAHA - Reálné tržní ceny rezidenčních nemovitostí v České republice pokračovaly i v prvním čtvrtletí letošního roku v dosavadním vývoji - ceny bytů nepatrně poklesly, u rodinných domů pokračuje mírný cenový růst. Pozemky jako vhodný investiční nástroj pokračují v dlouhodobém stabilním růstu. Vyplývá to z HB INDEXu, který na základě reálných odhadů tržních cen nemovitostí pravidelně zveřejňuje Hypoteční banka, největší poskytovatel hypotečních úvěrů v České republice.

HB INDEX sleduje vývoj cen nemovitostí v České republice ve třech kategoriích: byty, rodinné domy a pozemky. Hodnota indexu 100 je nastavena k 1. lednu 2010. Informace, kterou HB index pravidelně přináší, odráží reálné ceny, za které byly nemovitosti prostřednictvím hypotečního úvěru nakoupeny. Průměrná tržní cena bytů během prvního čtvrtletí roku 2012 se stabilizovala, hodnota HB Indexu poklesla jen o 0,2 procentního bodu (pcb) a k 31. březnu letošního roku dosáhla 96,7. Z pohledu uplynulého roku vykazovaly byty trvalejší cenový pokles, avšak pouze v desetinách procentního bodu.
 
Ceny bytů klesly nejvíce v Moravskoslezském a a Zlínském kraji, naopak v Praze, Jihočeském a Pardubickém kraji již prakticky stagnovaly. „Celkový mírný pokles táhly zejména starší panelové byty. Naopak u novostaveb se přes všechna očekávání útlum poptávky po zvýšení DPH od 1. ledna 2012 neprojevil a ceny neklesaly,“ vysvětluje Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.
 
Ceny rodinných domů zaznamenaly v průběhu 1. čtvrtletí roku 2012 znovu mírný růst, a to o 2,3 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 103,1. Z pohledu uplynulého roku ceny rodinných domů mírně kolísaly kolem hodnoty 100, celkově však mají stabilní vývoj.  „U rodinných domů došlo již druhý kvartál po sobě k mírnému růstu cen. Díky výhodným podmínkám financování a zvýšenému zájmu o nízkoenergetické rodinné domy totiž u nás dochází k růstu poptávky, což vytváří mírný tlak na posun cen směrem nahoru,“ vysvětluje dále Petr Němeček.
 
Z pohledu architektury je zřetelný zájem o kvalitně projektované nemovitosti. U starších rodinných domů přetrvává zájem o koupi takových, jež jsou vhodné k rekonstrukci. Stavební náklady na rekonstrukce totiž stagnují.  „Na rozdíl od pozemků a bytů nejde u rodinných domů vůbec mluvit o trendu jejich pořizování jako investice k uložení přebytečných prostředků a ochraně proti rostoucí inflaci,“ uvádí dále zástupce Hypoteční banky.
 
Ceny pozemků v České republice po třech čtvrtletích, v nichž nedošlo k větším změnám, opět vzrostly, hodnota HB INDEXu v prvním čtvrtletí stoupla o 1,6 pcb a dosáhla hodnoty 108,3. Z pohledu uplynulého roku pozemky rostly trvale a dosáhly nejvyššího cenového rozdílu ze všech HB indexem sledovaných nemovitostí. „Lze říci, že ceny pozemků v ČR i začátkem roku 2012 potvrdily svůj dlouhodobý trend mírného růstu.  Sílí totiž jejich vnímání jako vhodné investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady, mnoho realizovaných obchodů bylo právě investičního charakteru,“ pokračoval Petr Němeček.
 
Podle jeho slov ale kvalitních pozemků v České republice ubývá. Větší růst cen proti celorepublikovému průměru lze pozorovat v obcích do jednoho tisíce obyvatel a okolí větších měst. Zde je i největší zájem o koupi pozemků. U lokalit se špatnou dopravní dostupností je naopak patrný nezájem kupujících.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

SEO progressive.ua

www.sweet-smoke.com.ua

тепловой насос цена
Všechna práva vyhrazena © 2018