Investice do nového bydlení v Praze se rozhodně vyplatí z řady důvodů

Hlavní stránka / Zprávy dne / Investice do nového bydlení v Praze se rozhodně vyplatí z řady důvodů

30.9.2016

Investice do nového bydlení v Praze se rozhodně vyplatí z řady důvodů „Praha stojí, resp. stále přešlapuje na křižovatce rezidenčního segmentu. A má jen dvě možné cesty. Jedna ve finále povede k výrazné stagnaci celého rozvoje Prahy. Naopak ta druhá, díky změnám, které změní současný stav v developerském segmentu, zajistí nejen udržení si stávající pozice bohatého a úspěšného regionu v rámci EU, ale především také budoucí rozvoj,“ komentuje Tomáš Pardubický ze společnosti FINEP nutnost zvolení správné cesty v oblasti rezidenčního developmentu.

Český developer uvádí pět zásadních důvodů, proč se vyplatí v dnešní době investovat do vlastního bydlení nebo pořízení si tzv. investičního bytu v Praze.
 
Cena bytů stále roste a růst cen bude i nadále pokračovat
 
Prvním důvodem je to, že cena bytů v Praze stále roste a růst cen bude i nadále pokračovat. A nerostou jen ceny nových bytů, ale od roku 2015 výrazný nárůst cen zaznamenávají i starší byty. Praze chybí jasná a dlouhodobě platná koncepce vlastního rozvoje. A tento hendikep bude mít v dalších letech velmi velký podíl na tom, že ceny nemovitostí budou růst výrazněji oproti dalším sledovaným městům. A právě tento hendikep se může v budoucnu projevit tak, že hlavní město ČR už nemusí být „ideálním místem jak pro bydlení, tak i pro investice do bydlení“.
 
 
„Počet vydaných stavebních povolení v Praze výrazně poklesl a v některých městských částech se výstavba zcela zastavila. Doba potřebná pro získání povolení a souhlasů se násobně prodloužila a to i na pozemcích přímo určených územním plánem pro výstavbu. Proto musíme počítat, že v nejbližším období bude počet nových bytů na trhu nadále klesat. To, co dnes nikdo nevnímá jako problém, se projeví až za pár let, kdy budou nové byty na trhu chybět. Cena tak logicky poroste jak u nových, tak i u starších bytů. Jasně se tak ukazuje, že se dnešní investice do koupě bydlení v řádu dalších let finančně vyplatí,“ říká Tomáš Pardubický.
 
 
Nízká hustota obyvatel v hlavním městě
 
Druhým důvodem je velmi nízká hustota obyvatel v Praze. Praha má (ve srovnání s italským Milánem, německým Mnichovem, rakouskou Vídní nebo polskou Varšavou) výrazně nejmenší hustotu obyvatel na hektar. Navíc například Milán má při podobném počtu obyvatel přibližně třikkrát menší rozlohu, na které žije 73 osob na hektar. Obdobnou počet obyvatel jako Praha má i německý Frankfurt nad Mohanem, ale jeho rozloha oproti Praze je poloviční.
 
„Hlavní město bude nasávat další obyvatele, kteří budou přicházet za prací do ekonomicky nejsilnějšího uzlu v ČR. Ať se nám to líbí nebo ne, je to nevyhnutelný trend. Praha se donekonečna rozšiřovat nemůže, protože s tím jsou spojené enormní částky za správu města, dopravu, zajištění služeb nebo sociálního zabezpečení občanů. Proto jednoznačně dojde v dalších letech k zahuštění obyvatel a to přibližně na úroveň Varšavy nebo Budapešti,“ pokračuje Tomáš Pardubický z FINEPu.
 
Navíc 56 procent domů v Praze má menší výšku než 10 metrů a 60 procent z celkového počtu je dvoupatrových. Budov vyšších než 35 m je jen 1,4 procenta a zabírají plochu 97 hektarů, což je 0,2 procenta z celkové rozlohy Prahy. Praha je tedy poměrně „nízké“ město a do budoucna lze očekávat, že podíl vyšších budov v Praze bude růst. „Praha je, ve srovnání s dalšími evropskými městy, velmi konzervativní co do povolování vyšších budov. I tento fakt se, pro nezbytný rozvoj města, bude muset změnit a očekáváme, že v horizontu max. deseti let začnou v Praze vznikat nové lokality, kde budou výškové budovy dominovat,“ předpovídá budoucnost výškových budov v Praze Tomáš Pardubický.
 
Bytový fond Prahy stárne a z krajských měst je nejstarší
 
Dalším důvodem je to, že bytový fond Prahy stárne a z krajských měst je nejstarší. Průměrné stáří obydleného domovního fondu v ČR při sčítání 2011 bylo 49,8 let, což je o téměř tři roky více oproti sčítání v roce 2001 (46,9 let). A v Praze je bytový fond nejstarší. Podle SLDB 2011 dosahovalo průměrné stáří obydleného domovního fondu v Praze 53,3 let (u rodinných domů 48,8 let a u bytových domů dokonce 61,3 let). Domovní zástavba v Praze je tak jedna z nejstarších ze všech krajů ČR (v případě bytových domů dokonce úplně nejstarší) a oproti výsledkům ze SLDB 2001 se tato hodnota průměrného stáří obydlených domů v Praze opět navýšila.
 
V Praze je přibližně 600 tisíc bytových jednotek a ty stále stárnou a to bez ohledu na nově postavené byty. Vedle toho nikdo neví, jakou životnost mají panelové domy. „Co více by mělo přesvědčit odpovědné osoby o nutnosti další výstavby rezidenčního segmentu v Praze než  fakt, že bytový fond v Praze neustále stárne a není schopný se přirozeně obnovovat,“ pokládá otázku Tomáš Pardubický.
 
Vysoký počet obyvatel na jeden byt
 
Čtvrtým důvodem je vysoký počet obyvatel na jeden byt. „S ohledem na dlouhodobé trendy životního stylu se i v Praze bude ukazatel počtu obyvatel na jeden byt snižovat. Ze zkušenosti srovnatelných evropských měst lze předvídat pokles hodnoty pod dva obyvatele na byt. Mít možnost si koupit vlastní bydlení patří mezi jeden z motorů ekonomiky,“ říká generální ředitel FINEPu Tomáš Pardubický.
 
Levnější bydlení v Praze v porovnání s EU
 
A posledním důvodem pro investici do nového bytu v Praze je to, že bydlení v české metropoli je,
v porovnání s EU, stále levnější. Praha je bohatý evropský region, ale ceny bytů jsou výrazně pod průměrem cen měst na západ, sever i jih od českých hranic. Dokonce i Bratislava, dle analýzy Bencont Investment z roku 2012 byla v dané době dražší než Praha a to s průměrnou cenou 2260 eur za čtvereční metr. Praha svou ekonomickou sílu ukazuje i v rámci porovnání výše průměrných ročních platů, za které si lze koupit byt v porovnání s jinými hlavními městy Evropy.
 
„Praha dnes patří mezi evropská velkoměsta, kde se rozhodně stále vyplatí si koupit vlastní bydlení. A to platí i pro tzv. investiční bydlení. Přestože máme v Praze vysokou životní úroveň a vysoké HDP na hlavu, tak ceny nemovitostí jsou zde, ve srovnání se  západní Evropou nízké. Praha má navíc ambice být důležitým středoevropským ekonomickým i obchodním centrem a hrát významnou roli v rámci Visegrádské skupiny. Kdo si i dnes koupí bydlení v Praze, tak ten může počítat s vysokým procentuálním zhodnocením v horizontu deseti let,“ doplnil Tomáš Pardubický.
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

profvest.com

https://monaliza.kiev.ua

https://www.profvest.com
Všechna práva vyhrazena © 2018