Krize je minulostí, český realitní trh roste

Hlavní stránka / Zprávy dne / Krize je minulostí, český realitní trh roste

23.1.2015

Krize je minulostí, český realitní trh roste PRAHA - Tuzemský realitní trh zaznamenal v minulém roce růst o 4,3 procenta. Roste také podíl obchodů uskutečněných realitními kancelářemi na úkor samoprodejců. Loňský rok znamenal definitivní tečku za realitní krizí a trh po několika letech začal opět růst. Potvrzuje to i nejnovější studie společnosti MindBridge, která je zpracovávaná exkluzivně pro realitní síť RE/MAX.

Celkový objem marží v rámci rezidenčního realitního trhu - včetně prodejů realizovaných mimo realitní kanceláře - činil loni 4,9 miliardy korun. Oproti roku 2013 se celková velikost trhu zvýšila o 4,3 procenta. Roste i podíl trhu, který je obsluhován realitními kancelářemi na úkor samoprodejců a to bezmála o šest procent. Důvodem jsou složitější procesy spojené s prodejem nemovitosti a obava z chyb při transakci.

Deset let kontinuálního růstu
 
Oživení trhu potvrzuje i realitní síť RE/MAX, která za rok 2014 dosáhla meziročního nárůstu obratu o devět procent. „Za deset let, které RE/MAX působí na českém trhu, se nám daří kontinuálně zvyšovat obrat i tržní podíl. Je to jasný projev toho, že klienti oceňují vysokou kvalitu servisu, který na trhu poskytujeme,“ říká David Krajný, prezident společnosti RE/MAX pro ČR a SR. Výrazně posiluje i slovenský RE/MAX, kterému se podařilo navýšit obrat dokonce o 39 procent. Navíc vzrostl i počet realitních kanceláří a to na 45. V současné době zde pracuje 280 makléřů.
 
Daří se velkým hráčům
 
Mimořádné výkony však vykazují i někteří franšízanti. „Jedna z našich nejúspěšnějších kanceláří působila ještě před dvěma lety pod hlavičkou jiné realitní sítě. V letošním roce vykázala meziroční nárůst obratu o třetinu a i oproti svému minulému působení má nyní rekordní produkci,“ říká David Krajný. To nepřímo potvrzuje i studie MindBridge, podle které rostou velcí realitní hráči meziročně o téměř sedm procent. Menší regionální společnosti se naopak na růstu realitního trhu podílely minimálně.
 
Polovina prodejů stále bez asistence realitní kanceláře
 
Data ukazují, že za poslední tři roky se více než polovina všech prodaných nemovitostí prodávala bez asistence realitní kanceláře. Průměrná cena obchodů realizovaných bez účasti realitních expertů přitom byla o třetinu nižší než v případě, kdy se o nemovitost starala kancelář. Doba prodeje se navíc s realitním makléřem výrazně snižuje. „Důvěra mezi klientem a makléřem je bohužel silně poškozena kauzami z minulých let. I to je jeden z důvodů, proč RE/MAX vstoupil na začátku roku do ARK ČR. Pevně věříme, že společně se budeme i nadále podílet na nastavování nových záruk kvality a ochrany spotřebitele,“ vysvětluje David Krajný.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

maxformer.com

https://avtomaticheskij-poliv.kiev.ua/

www.softplaycompany.co.uk
Všechna práva vyhrazena © 2018