Kvalitní stavbu pomůže zajistit bezpečná cena

Hlavní stránka / Zprávy dne / Kvalitní stavbu pomůže zajistit bezpečná cena

8.1.2013

Kvalitní stavbu pomůže zajistit bezpečná cena PRAHA – Jedním z hlavních úkolů České komory architektů (ČKA) pro letošní rok je zasadit se společně s oborovými kolegy o propagaci termínu bezpečná cena, což je taková cena projektu, která je schopná přinést kvalitní stavbu. „Za jeden z vážných profesních problémů současnosti považuji výběrová řízení probíhající dle zákona o veřejných zakázkách, respektive fakt, že zpracovatelé se vybírají pouze na základě nejnižší ceny, tedy nikoli ceny a kvality,“ míní předseda ČKA Josef Panna.

Cílem výběrového řízení na projekt stavby či urbanistický plán má být podle jeho slov nalezení kvalitního, optimálního návrhu řešení za odpovídající cenu. Cílem by nemělo být získání levného projektu za cenu, která se často pohybuje mezi 10 a 30 procenty adekvátní částky.
 
Podstatnou část nákladů na stavbu tvoří její realizace a provoz, zatímco projekt stavby stojí jen zlomek všech investičních nákladů, takže případná úspora za projekt není pro zadavatele ve výsledku velká. „Pokud však za velmi nízkou cenu investor získá nedostatečný projekt, hrozí realizace nekvalitní stavby a logicky prodražení výstavby i následného provozu,“ uvádí Josef Panna.
 
Pro vznik kvalitních staveb a budování vlídného prostředí pro život je zapotřebí vytvářet konkrétní podmínky: od legislativních přes etické až po fyzické. Česká komora architektů se zasazuje právě o vytváření zázemí pro architekturu a budování její silnější pozice, neboť kvalita prostředí je otázkou zásadní pro lidský život a také věcí veřejnou; měla by tudíž být také prioritou.
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.maxformer.com

http://steroid-pharm.com

gazon.net.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018