Letos roste poptávka i po větších bytech

Hlavní stránka / Zprávy dne / Letos roste poptávka i po větších bytech

18.12.2015

Letos roste poptávka i po větších bytech PRAHA - Trhu s byty se letos mimořádně daří, zájem o nové byty meziročně stoupl zhruba o 15 procent. Příznivý vývoj navazuje na loňské oživení poptávky po vlastním bydlení. Volných bytů je zatím dostatek. Prodej nové etapy v projektu Nové Chabry nedávno zahájila i developerská společnost Star Group. „Oživení poptávky se týká i větších bytů, kategorií 3+kk a 4+kk, které se v posledních měsících tohoto roku staly poptávaným produktem,“ uvedl Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group. Díky nízkým úrokovým sazbám hypoték a dobré výkonnosti ekonomiky v letošním roce je zaznamenán nárůst poptávky i nabídky. To se také odráží v mírném růstu cen nemovitostí, zejména v hlavním městě. Za prvních devět měsíců letošního roku prodali developeři v Praze 5250 nových bytů.

„Na pozitivním vývoji se výrazně podílí dobrá situace celé české ekonomiky. Na trhu je velká nabídka levných bytů. Úroky u hypoték jsou nízké a přibývá lidí, kteří si kupují vlastní bydlení a nemají strach se kvůli tomu zadlužit. Roste počet těch, kteří si nový byt pořizují jako investici, protože v něm vidí skvělou příležitost, jak uložit své peníze – to se týká ale jen menších bytů. Byt průměrné velikosti, v dobré lokalitě a s dobrou dostupností totiž snadno pronajmou,“ pokračoval Tal Grozner.
 
Dlouhodobě je největší poptávka po bytech menší a střední velikosti 2+kk a 3+kk o rozloze od 45 do 75 metrů čtverečních. Dobře na odbyt jdou i luxusní byty, které si od počátku sledování vývoje prodejnosti polepšily o deset procent. Zájem přetrvává i o superlevné byty, tedy do 45 tisíc korun za metr čtvereční. V posledním období druhého čtvrtletí 2015 byl viditelný rapidní nárůst nabídky nových bytů, 65 procent prodaných bytů se prodalo s cenou pod 60 tisíc za metr čtvereční. „Výborně se prodávají také středně velké byty v blízkosti zeleně a s dobrou občanskou vybaveností v okolí. Každý kupující je ale jiný a má odlišné preference. Rodiny s dětmi hledají byty s více pokoji, jednotlivci zase garsoniéry,“ informoval Tal Grozner. 
 
Růstu trhu s rezidenčním bydlením nahrávají nynější nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů. Za kritickou hranici pro udržení růstu trhu se zpravidla označuje maximální úroková sazba do tří procent. Většina developerů se domnívá, že se k této hranici v příštím roce nepřiblížíme. Podle třetiny firem k tomu dojde v roce 2017, další třetina předpokládá rok 2018 či dobu ještě vzdálenější. Následující roky 2016 a 2017 podle developerů přinesou růst nabídky i poptávky po rezidenčních nemovitostech, a to zejména v Praze. V roce 2016 vzroste v Praze nabídka o 6,3 procenta, v 2017 o dalších 5,3 procenta. Poptávka se bude vyvíjet obdobně. V roce 2016 se očekává zvýšení zájmu o koupi bytu o 6,1 procenta a v 2017 o 3,7 procenta. Vývoj v rámci celého Česka prý bude podobný, a to jak na straně nabídky, tak poptávky, ovšem růst bude pozvolnější a nižší.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

создать интернет магазин киев

https://avto-poliv.com.ua

https://www.cialis-viagra.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018