Letošní prodeje v Praze budou atakovat hranici 7000 bytů

Hlavní stránka / Zprávy dne / Letošní prodeje v Praze budou atakovat hranici 7000 bytů

10.8.2015

Letošní prodeje v Praze budou atakovat hranici 7000 bytů PRAHA – Za prvních šest měsíců letošního roku se v Praze prodalo celkem 3550 nových bytů. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná o přibližně 13 procentní nárůst. Znamená to také, že na konci roku by mohly konečné prodeje atakovat hranici sedmi tisíc bytů, což by přepsalo loňský rekord. Vyplývá to ze společné analýzy developerských firem Ekospol, Trigema a Skanska Reality, které patří mezi největší hráče na pražském rezidenčním trhu.

„Výhled na konec roku 2015 by mohl být ještě pozitivnější, než tomu bylo vloni, závěry však nechme na podzimní období, kdy budeme mít jasno o vývoji úrokových sazeb hypoték, které jsou stále nejdůležitějším faktorem pozitivní poptávky po nových bytech," uvedl generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural.

 

V nabídkách developerů je sedm tisíc dostupných bytů, nejvíce z nich v Praze 10 a Praze 5. Z analýzy také vyplývá, že krátkodobě poklesla průměrná cena za metr čtvereční. Podle Marcela Sourala se ale jednán o pokles způsobený nárůstem počtu projektů se superlevnými byty. Na konci prvního pololetí průměrná cena dostupných bytů činila 61 805 Kč s DPH/m2 (cena bytu s DPH / podlahová plocha bytu).
 
Při pohledu na cenové segmenty, ve kterých se dostupné byty nabízejí anebo ve druhém kvartálu prodávaly, je zřejmá ustálená situace nejdražšího segmentu (nad 60.000 Kč s DPH/m2), jehož situace se nezměnila, a také posilňování nejlevnějších bytů na úkor středního segmentu (45 000 – 60 000 Kč s DPH/m2). V nejlevnějším segmentu je evidován nárůst nabídky dostupných bytů o tři procenta a nárůst podílu prodaných bytů o šest procent.
 
„Prodeje v Brně rostu rychleji než v Praze (meziročně o 20 procent) a průměrná cena dostupných bytů stále strmě stoupá (na současných 56 500 Kč s DPH/m2). Nabídka i průměrná cena v regionech se zatím výrazně nemění. Odhadujeme, že na trzích v regionech mohou být dostupné byty v hodnotě 12,5 miliardy korun. Nejaktivnější jsou regiony Středočeský a Jihomoravský, které jsou přímo napojeny na dva největší trhy v ČR,“ tak stručně shrnul Marcel Soural stav na regionálních trzích.

 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

84% (38)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

tmtravel.com.ua/

www.220km.com.ua

www.russ-love.com/
Všechna práva vyhrazena © 2018