Ministryně Šlechtová: Sídliště se musí dostat do centra zájmu

Hlavní stránka / Zprávy dne / Ministryně Šlechtová: Sídliště se musí dostat do centra zájmu

30.3.2016

Ministryně Šlechtová: Sídliště se musí dostat do centra zájmu Řešení problematiky sídlišť a potřeba integrace obcí. To jsou hlavní výstupy konference OSN Evropský Habitat pro Českou republiku. Účastnilo se jí téměř 4 000 odborníků z více než 50 zemí, kteří jednali na 96 samostatných oficiálních akcích. Nejvýznamnější akce celosvětového významu pořádaná v tomto roce v Praze skončila schválením Pražské deklarace.

Jedním z témat, kterému se konference Evropský Habitat věnovala, byla také sídliště a jejich budoucnost. Právě to je oblast, kterou ministryně Karla Šlechtová vidí jako jednu z prioritních pro celou Českou republiku i region střední Evropy. „Stále se hovoří o nové výstavbě, její potřebě či nepotřebě, jak by měla vypadat, a jaké by měla nabízet služby. Vytratila se nám ale diskuse o tom, jak by se měla měnit a vyvíjet již existující sídlištní zástavba. Ačkoli se díky mnoha programům podařilo prodloužit životnost panelových domů, je to jen střednědobé řešení. Ty neodpovídají potřebám a nárokům dnešních obyvatel a je zřejmé, že musíme zcela vážně začít pracovat na tom, abychom pro ně našli důstojnou budoucnost,“ předesílá ministryně Šlechtová.
 
Během svých jednání na Evropském Habitatu tak se zástupci dalších zemí diskutovala právě jejich přístup k sídlištím. „Musíme z nich udělat místa pro život, s odpovídající kvalitou bydlení, ale také s veřejným prostorem, který umožní život na sídlištích, s dostatečným přístupem ke službám, ale také zábavě, relaxaci a sportu. To vše bude mít potom přímý dopad na bezpečnost a další faktory, které ovlivňují kvalitu života,“ vysvětluje ministryně Šlechtová.
 
Konkrétními kroky vedoucími k zásadní proměně sídlišť v České republice chce ministryně také zabránit tomu, aby se z některých postupně staly vyloučené lokality s mnoha sociálními či bezpečnostními problémy. „Jako jednu z cest podpory takzvaného sociálního bydlení a boje proti vzniku vyloučených lokalit vidím právě vhodnou transformaci sídlišť, tedy již existujícího bytového fondu, který stále má svůj potenciál a budoucnost,“ říká ministryně Šlechtová. Odkazuje se přitom na diskusi během konference s některými svými kolegy, kupříkladu z Německa, kde již byly podobné projekty úspěšně realizovány.
 
„Sídliště jsou díky konferenci Evropský Habitat pro mne nyní jednou z priorit a touto cestou volám po zahájení faktické přípravy dlouhodobých vizí a plánů, které musíme začít realizovat,“ říká ministryně Šlechtová. „Všechny získané poznatky k problematice sídlišť musíme proměnit v konkrétní kroky a ty začít realizovat,“ uzavírá ministryně Šlechtová.
 
Jak potvrdila konference OSN Evropský Habitat, jedním z faktorů, který výrazně ovlivňuje rozvoj především mimoměstských oblastí v České republice, je velký počet obcí (6 245) v poměru k rozloze a počtu obyvatel České republiky. „Budoucností je bezesporu silnější integrace obcí – i to je jeden ze závěrů, ke kterému jsme na Evropském Habitatu dospěli. Neznamená to, že by obce zanikaly, nebo se nutně slučovaly, měl by být ale neprodleně zahájen proces sdílení úřadů, rozvojových plánů, dopravních řešení a mnohého dalšího. Tento druh integrace přinese nejen výraznou ekonomickou úsporu a zefektivnění procesu rozvoje lokality, ale také urychlí a zkvalitní další rozvojové aktivity v mikroregionálním aspektu,“ podotýká ministryně Karla Šlechtová.
 
Integrace by navíc vedla také ke smysluplnějšímu čerpání dotačních titulů či finančních prostředků z rozpočtů měst a obcí a umožnila by jejich širší využití. „Sousedí-li dvě obce v těsné blízkosti, nemusí mnohdy obě za dotační tituly realizovat stejné aktivity jen proto, aby vyčerpaly možnosti dotací. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní musí výrazněji vysvětlovat smysl a význam integrací obcí či měst a jejich plánů a spolu s představiteli místních samospráv spolupracovat na systematické změně v přístupu, poskytovat pomoc, poradenství, budeme v celém tomto procesu aktivnější,“ říká ministryně Šlechtová. „V České republice najdeme již dnes mnoho dobrých příkladů, na kterých můžeme ukázat, že je to cesta správným směrem a motivovat tak další obce či města. Nové příklady i přístupy si odnášíme z konference. Ty musíme nyní uplatnit i u nás,“ říká ministryně Karla Šlechtová. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

https://alfaakb.com

купить ценные бумаги

Buy NAN P 100 online in USA
Všechna práva vyhrazena © 2018