Nedostatek nových projektů povede k dalšímu růstu cen bytů v Praze

Hlavní stránka / Zprávy dne / Nedostatek nových projektů povede k dalšímu růstu cen bytů v Praze

18.4.2017

Nedostatek nových projektů povede k dalšímu růstu cen bytů v Praze Průběh stavebního řízení v Praze a zejména jeho délka velmi komplikuje plánování a realizaci nových projektů. V podstatě se dnes realizuje to, co developeři začali plánovat před pěti a více lety. „Nedostatek nových developerských projektů zcela určitě povede k dalšímu cenovému růstu, což se promítne jak do cen nových bytů, tak i do cen nájemního bydlení,“ říká výkonný ředitel developerské společnosti Daramis Martin Vachek.

Jak se dařilo Daramisu v loňském roce?
 
Rok 2016 patřil z pohledu naší společnosti k nejúspěšnějším. Prodali jsme rekordních 350 bytů a zahájili několik nových projektů. V letošním roce plánujeme další růst. Chtěli bychom prodat 400 bytových jednotek. Naším cílem není jen masová produkce bytů. Chceme klientům nabízet moderní bydlení, které bude z architektonického pohledu odpovídat požadavkům 21. století a myslím, že se nám to daří. Hned čtyři naše projekty získaly v minulém roce ocenění v soutěži Realitní projekt roku 2016. Projekty Villa Vokovice, Beranka a Marina Island získaly Cenu architektů a projekty Marina Island a Karlin Park získaly ve stejné soutěži Cenu odborné veřejnosti.
 
 
Jaké aktuální projekty momentálně realizujete či připravujete v oblasti rezidenční výstavby?
 
V roce 2017 dokončí Daramis první etapu projektu Marina Island s 200 bytovými jednotkami a druhou etapu projektu Zelené Město se 344 bytovými jednotkami. V obou případech plánujeme zahájení prodeje další etapy. Ve výstavbě jsou dále projekty Beranka, Karlín Park a Unicity Plzeň. Zcela nový developerský záměr představí Daramis v průběhu roku v oblíbené lokalitě Prahy 6.
 
Jak vám komplikuje život situace s povolováním staveb v Praze?
 
Současná situace v Praze, pokud jde o stavební řízení a jeho délku nám velmi komplikuje plánování a realizaci nových projektů. V podstatě se dnes realizuje to, co developeři začali plánovat před pěti a více lety. Stále ale věřím, že se konečně podaří stanovit jasná pravidla, a nová legislativa, která se připravuje, byť nebude dokonalá, alespoň částečně zjednoduší územní a stavební řízení. Nedostatek nových developerských projektů zcela určitě povede k dalšímu cenovému růstu, což se promítne jak do cen nových bytů, tak i do cen nájemního bydlení.
 
 
Jak se mění trendy v požadavcích zákazníků na nové byty, registrujete nějaké změny v poslední době?
 
Základní požadavky na nové bydlení jsou v zásadě stále stejné, tedy primární důraz na lokalitu a dobrou dopravní dostupnost. Tomuto požadavku odpovídají naše dva úspěšné projekty Zelené Město 2, tedy bydlení mezi dvěma parky v Hrdlořezech, a Marina Island, což je v Praze zcela unikátní lokalita na břehu Vltavy v Holešovicích. V posledních letech byl zřejmý trend investice do nájemního bydlení. Příkladem toho je projekt Unicity Plzeň, který je založen na principu výnosu z nájemního bydlení až 7 % p. a.
 
Od dubna se opět o něco zpřísňuje poskytování hypoték. Může to mít nějaký významnější vliv na poptávku po nových bytech?
 

Nová regulatorní opatření České národní banky, která zejména omezují výši hypotečního úvěru k ceně nemovitosti, společně se zatím mírným růstem úrokových sazeb, určitě povedou k tomu, že se o něco zúží okruh žadatelů, kteří na hypotéku dosáhnou. Na druhou stranu se české ekonomice daří a postupně rostou i platy. Proto se nedomnívám, že zpřísnění požadavků na poskytnutí hypotéky bude mít nějaký výraznější vliv na zájem o koupi vlastního bytu.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.alpari.ru личный кабинет

marybets.com

www.profvest.com
Všechna práva vyhrazena © 2018