Největší zájem v letošním roce bude o byty 2+kk a novostavby

Hlavní stránka / Zprávy dne / Největší zájem v letošním roce bude o byty 2+kk a novostavby

31.1.2018

Největší zájem v letošním roce bude o byty 2+kk a novostavby Sedmdesát procent makléřů ze společnosti Fincentrum Reality je přesvědčeno, že se nejvíce lidí bude v roce 2018 zajímat o byty 2+kk. Nejžádanější bude bydlení v novostavbách, a to nejlépe v centrech velkých měst, největší zdražení se dá očekávat v Mladoboleslavském kraji. I to jsou výsledky dotazníkové studie, do které se zapojilo přes 200 expertů z celé České republiky pohybujících se v prostředí realitního trhu.

Oproti minulému roku očekávají realitní makléři mírné zklidnění. Vliv na tom má také zvyšování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Ta se zhruba podle třetiny oslovených může vyšplhat dokonce až na 3 procenta. Šedesát procent makléřů ale předpokládá, že se bude pohybovat kolem 2,4 procent. „Trh se zatím chová předvídatelně. Hypotéky mírně zdražují, ale dopad na samotný realitní trh není nijak dramatický. Není tedy důvod k panice z omezení poptávky,“ říká Martin Fojtík, provozní ředitel Fincentra Reality.
 
Největší zájem stále převládá o byty typu 2+kk a nejinak tomu bude také v roce 2018. Až 19 procent realitních makléřů si myslí, že nejžádanější bude bydlení ve 3+kk, podle 7 procent budou chtít domy a menší baráky a podle 4 procent makléřů pak garsonky. „Nejpopulárnější jsou v současné době 2+kk a ještě asi dlouho budou. Byty s tímto prostorovým uspořádáním představují v současné době nejdostupnější a kvalitní bydlení. Třeba i pro začínající rodiny. V roce 2018 ale očekáváme, že se budou zlevňovat byty 3+kk a proto poptávka po nich poroste,“ doplnil Martin Fojtík.
 
V dotazníkové studii společnosti Fincentrum Reality rovněž vyplynulo, že se dá čekat největší zájem o byty v novostavbách. Uvedlo to 42 procent makléřů. Na druhém místě se umístily byty v panelových domech (28 procent) a na třetím byty v cihlových domech (23 procent). Nejpreferovanější lokalitou jsou podle zkušeností makléřů centra největších měst v České republice, což uvedlo 60 procent specialistů. „Novostavby v centrech měst je přání, které není snad už vůbec realizovatelné. Nové bytové jednotky vznikají hlavně na periferiích měst a tam už také začíná být plno,“ dodal Martin Fojtík.
 
Největší zdražení za metr čtvereční mohou čekat zájemci o bydlení v okolí Mladé Boleslavi, což si myslí 40 procent makléřů Fincentra Reality. Podle třiceti procent z nich zdraží nejvíce byty v Královohradeckém kraji a podle 28 procent zase v Olomouckém. „Je to logické, situace v těchto regionech je dlouhodobě příznivá. Vysoká zaměstnanost, spousty úspěšných společností, ale také místní vysoké školy, dělají z těchto lokalit velice atraktivní místo pro život,“ vysvětlil Martin Fojtík.  

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Všechna práva vyhrazena © 2018