Nová zelená úsporám už má jasné podmínky, dlouhodobá koncepce stále chybí

Hlavní stránka / Zprávy dne / Nová zelená úsporám už má jasné podmínky, dlouhodobá koncepce stále chybí

17.6.2013

Nová zelená úsporám už má jasné podmínky, dlouhodobá koncepce stále chybí PRAHA -Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo podmínky programu Nová zelená úsporám. Aliance Šance pro budovy vítá, že do energeticky úsporných domů půjde zatím jedna miliarda korun. Přesto se právě na nastavení tohoto programu ukazuje, že stát stále ještě nevytvořil dlouhodobou koncepci podpory energetických úspor v budovách a kapacitu sektoru využije nyní jen na 10 procent.

„Nová zelená úsporám pomůže domácnostem k energeticky úspornému bydlení a stagnujícímu stavebnictví přinese nové zakázky. Takový program by měl být ale dlouhodobý a stabilně financovaný. Stávající model, kdy všichni dlouhé měsíce vyčkávali na vyhlášení podmínek, způsobil propad v poptávce po stavebních pracích a řada občanů nestihne svůj projekt takto narychlo vůbec řádně připravit,“ říká Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance podporující energeticky úsporné stavebnictví.
 
Pro podobné programy, které pomohou rodinám k energeticky úspornému bydlení, lze efektivně využít i 10 miliard ročně.  Státu se vrátí v podobě nových pracovních míst, vyššího HDP i vyšších odvodech na daních. Dlouhodobý program by prý také umožnil průběžný příjem žádostí, takže by vlastníci domů mohli renovaci naplánovat podle své situace a nikoliv podle data stanoveného ministerstvem. Na stavebním trhu by pak čekání žadatelů na výzvy nepůsobilo výkyvy v poptávce po stavebních pracích, jako se tomu děje nyní.  
 
Pozitivním posunem v nastavení podmínek Nové zelené úsporám, na kterém se Šance pro budovy podílela, je podpora pouze kvalitních celkových renovací budov a novostaveb ve velmi úsporném standardu. Veřejné prostředky by měly soukromé vlastníky motivovat právě k takovému chování. Původní Zelená úsporám umožňovala oproti tomu dotovat i dílčí renovace. Jednotlivé parametry nového programu jsou nastaveny progresivně, ale realisticky. Chybí však podpora bytových domů, což znevýhodňuje zájemce o kvalitní energeticky úsporné byty. 
 
Inspirovat se Česko může v Německu, kde dlouhodobá podpora energetických úspor v budovách funguje už po desetiletí v podobě programů se stabilními podmínkami i financováním a žádosti mohou lidé podávat průběžně po celý rok. Petr Holub dodává: „Rozhodnutí investovat do renovace nebo stavby domu se nerodí z týdne na týden, proto preferujeme vstřícnější model, kdy lidé mohou podávat žádosti o podporu energetických úspor v budovách po celý rok. Vyhnuli bychom se tak turbulencím v poptávce po stavebních pracích, které nás nyní trápí.”

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Seo раскрутка читать на сайте.
у нас pharmacy24.com.ua

ссылка dopingman.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018