Obchodní dům Kotva slaví 40 let své existence

Hlavní stránka / Zprávy dne / Obchodní dům Kotva slaví 40 let své existence

1.2.2015

Obchodní dům Kotva slaví 40 let své existence PRAHA - Obchodní dům Kotva slaví v letošním roce 40 let od svého otevření. Stavba v brutalistickém stylu, kterou navrhl ateliér manželů Machoninových, byla od počátku plánována jako výstavní a prémiový obchodní dům. Svým pojetím se měla zařadit nejen na první místo v tehdejší československé obchodní síti, ale měla zaujmout také v celosvětovém měřítku. V době uvedení do provozu se jednalo o pátý největší obchodní dům v Evropě s prodejní plochou 22 160 metrů čtverečních, který dokázal díky dvěma tisícovkám zaměstnanců obsloužit až 75 tisíc zákazníků denně.

OD Kotva má od roku 2005 ve vlastnictví irská společnost MARKLAND. Pod jejím vedením začala generální rekonstrukce obchodního domu, která má uzpůsobit interiéry potřebám moderního obchodu a zároveň jim navrátit původní architektonický ráz. Rekonstrukce už přišla na přibližně 300 milionů korun, dalších 100 až 200 milionů si investor přeje proinvestovat v následujících letech.

Ruku v ruce s rekonstrukcí došlo v posledních letech také k postupné rekoncepci obchodního domu, jejímž cílem bylo navrátit Kotvě prémiový charakter, a to způsobem, který vychází ze zahraničního pojetí vlajkových městských obchodních domů. Kotva tak bude opět cílit na zákazníky z řad vyšší střední a vyšší třídy a konkurovat obchodním zónám, jako jsou ulice Pařížská a Na Příkopě.
 
„S trochou nadsázky se dá říci, že čtyřicet let slaví nejen Kotva, ale také prémiové nakupování v Česku. Kotva zahajovala svůj provoz jako prémiový obchodní dům a stejný status se jí momentálně snažíme vrátit,“ uvádí Jaroslav Petrů, generální ředitel OD Kotva. „Věříme českému trhu a snažíme se vycházet vstříc chytrému českému zákazníkovi. Postupně se tak pojetím Kotvy blížíme k důležitým obchodním zónám, jako je Pařížská nebo ulice Na Příkopě, avšak se zachováním lidského měřítka, které náš zákazník vyžaduje. Zároveň chceme z Kotvy s ohledem na její strategickou pozici udělat místo, kam se nebude chodit jen za nákupy,“ dodal.
 
OD Kotva patří mezi tzv. druhou generaci českých obchodních domů. Otevřen byl v roce 1975 jako příklad luxusního československého obchodního domu. Stavba na půdorysu propojených šestihranů vznikala podle návrhu Věry Machoninové a Vladimíra Machonina a bývá považována za jednu z nejvýznamnějších českých staveb první poloviny sedmdesátých let. Současným vlastníkem OD Kotva je společnost MARKLAND Kotva a.s.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

model OD Kotva

model OD Kotva

Obchodní dům Kotva - stav v roce 2015

Obchodní dům Kotva - stav v roce 2015

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

автополив киев

еще по теме www.profvest.com
Všechna práva vyhrazena © 2018