Oživení trhu potvrzují i jednotlivé realitní kanceláře

Hlavní stránka / Zprávy dne / Oživení trhu potvrzují i jednotlivé realitní kanceláře

1.8.2015

Oživení trhu potvrzují i jednotlivé realitní kanceláře PRAHA - Za první pololetí letošního roku zaznamenala realitní síť RE/MAX bezmála třetinový meziroční nárůst obratu. „Realitní trh zažívá nebývalé oživení. Zájem o nemovitosti je obrovský,“ komentuje situaci Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX. Skvělé výsledky v obratu jsou podpořeny nízkými hypotékami a zajímavými cenami bytů.

S oživením realitního trhu ale přichází i postupné zdražování. Nemovitosti, které za minulé roky klesly v cenách někdy i o více než patnáct procent nyní pozvolna obrací trend. „Skvělou ukázkou jsou například panelové byty. V některých sídlištích je poptávka vyšší než aktuální nabídka a ceny takových nemovitostí jdou rychle vzhůru. Není se však třeba obávat, že by plošné ceny rostly příliš rychle a hrozilo přehřátí trhu,“ říká Hanuš Němeček.

Menší zdražení hypoték zájem neochladí
 
Díky tomu, že je nárůst cen nemovitostí pozvolný a do jisté míry selektivní, budou příznivé podmínky pro nákup pokračovat ještě minimálně po zbytek letošního roku. „Řada kupujících v posledních třech letech nákup nového bydlení odkládala a nyní vnímají, že nastal ten správný čas investici realizovat,“ vysvětluje Hanuš Němeček. Pokud vydrží nízké úrokové sazby hypoték, bude zájem kupujících pokračovat. Ani případné menší zvýšení sazeb by nemělo mít na realitní trh výraznější dopad. Úvěry jsou podle Němečka natolik levné, že se v podstatě ani nevyplatí kupovat nemovitost jinak než jejich prostřednictvím.
 
Do „satelitu“ kupující už nechtějí
 
Na jedné straně nabídky stojí skutečně zajímavé nemovitosti. U takových je doba od přípravy k prodeji po koupi novým majitelem i otázkou dní resp. týdnů. Zájem je jak o menší byty, které slouží často jako investiční pro další pronájem, tak o rodinné byty okolo 80 metrů čtverečních. Právě ty jsou v poslední době mnohem dostupnější. Samozřejmě záleží na konkrétní lokalitě a technickém stavu každé nemovitosti. Naopak nejméně se daří rodinným a řadovým domům v původních satelitních městech. Jejich doba prodeje bývá relativně dlouhá a určitě se nedá očekávat, že by ceny těchto nemovitostí v blízké době zásadněji rostly. „Pozorujeme silné tendence k návratu zpět do měst, čemuž nahrává právě pokles cen z minulých let a to i u větších bytů,“ dodává Hanuš Němeček. Podobným „Černým Petrem“ může být i větší družstevní byt. Jeho hlavní problém je totiž financování. Na rozdíl od ostatních nemovitostí totiž není možné na takový byt využít hypotéku.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

https://progressive.ua

http://ka4alka.com.ua

аккумуляторы Белая Церковь
Všechna práva vyhrazena © 2018