Památková ochrana žižkovského nádraží vnáší jasno do osudu celé lokality

Hlavní stránka / Zprávy dne / Památková ochrana žižkovského nádraží vnáší jasno do osudu celé lokality

17.3.2013

Památková ochrana žižkovského nádraží vnáší jasno do osudu celé lokality PRAHA – Nákladové nádraží Žižkov je definitivně kulturní památkou. Potvrdila to ministryně kultury Alena Hanáková. To sice není dobrá zpráva pro developera, který chtěl objekt zbourat a na jeho místě postavit novou čtvrť, na druhou stranu jsou jasně rozdané karty a může se přistoupit k celkovému řešení lokality s ohledem na zachování nádražních budov.

Ministryně zamítla opakované odvolání majitele budov na Nákladovém nádraží Žižkov, společnosti České dráhy a počtvrté potvrdila památkovou ochranu nádraží. Rozhodnutí tak již nelze zvrátit. Kulturní památkou se stala hlavní budova nádraží, která se skládá ze tří křídel - administrativního podél ulice Želivského a dvou křídel překladišť. Ministryně tak vyhověla řadě odpůrců bourání objektu v čele s Městskou částí Praha 3. „Zápis na seznam kulturních památek završil naše úsilí pouze v první etapě," uvedl místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický. Nyní chce radnice podle jeho slov jednat s vlastníkem o dalším využití areálu. "Usilovně jednám s několika organizátory dočasných projektů, které by nádraží už letos zpřístupnily veřejnosti, ale i s několika zájemci o trvalé využití," doplnil.
 
Rozhodnutí ministerstva nastartovalo proměnu území
 
Radnice Prahy 3 i developer, které chce v této lokalitě realizovat své plány, společnost Sekyra Group, svorně tvrdí, že rozhodnutí ministerstva kultury rozvoj tohoto území nezbrzdí. Původní plány na výstavbu nové městské čtvrti nadále trvají, jen se musí zachovat nádražní budovy. „Rozhodnutím ministerstva padla jediná nevypořádaná připomínka, která bránila zahájení procesu územních změn," řekl zástupce společnosti Sekyra Group Leoš Anderle. „Prohlášení kulturní památkou neznamená konec rozvoje území, jak se veřejnost mnohdy mylně domnívá," uvedl místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický. Už nyní je ale podle obou jasné, že dřívější plány, podle nichž měla nádraží a pozemky protnout velkokapacitní komunikace, takzvaná Jarovská spojka, jsou minulostí. Zvažuje se jen běžná komunikace a tramvajová trať.
 
Hledá se nové využití pro nádražní budovy
 
Důležitým úkolem nyní bude nalézt nové uplatnění pro památkově chráněné nádražní budovy. „Důležité bude, jakou míru zásahu při konverzi budovy památkáři připustí," uvedl Anderle. Doufá přitom, že nebudou trvat na jejím zakonzervování. Pro vdechnutí nějaké nové funkce jsou prý určité zásahy nezbytností. Náklady na opravu odhadl na dvě až tři miliardy korun. Připustil přitom, že by část rozsáhlé budovy mohla sloužit ke komerčním účelům, vzniknout by mohly loftové byty a kanceláře, další by ale podle něj mohla být využita pro veřejné účely. Ve hře zůstává už dříve diskutované umístění Národního filmového ústavu (NFÚ). "Otevřené jsou ale i další možnosti," doplnil. Stejnou cestu vidí i žižkovská radnice. „Usilovně jednám s několika organizátory dočasných projektů, které by nádraží už letos zpřístupnily veřejnosti, ale i s několika zájemci o trvalé využití," řekl Stropnický. V budoucnu by v části nádraží rád viděl kulturně vzdělávací centrum. Městská část je podle něj připravena se na podobném projektu finančně podílet.
 
Architektonicky i technicky velmi zdařilá stavba
 

Nákladové nádraží Žižkov bylo postaveno ve 30. letech minulého století a v té době patřilo k nejmodernějším stavbám svého druhu v Evropě jak z hlediska technologie, tak z hlediska architektury. „Jde o mimořádně kvalitní a velmi dobře dochovaný příklad funkcionalistické stavby technického určení, který dokládá vysokou technickou i architektonickou vyspělost industriálních staveb na území tehdejší Československé republiky," uvedlo ministerstvo kultury ve zdůvodnění památkové ochrany objektu. Národní památkový ústav (NPÚ) vnímá funkcionalistickou budovu nádraží jako cennou připomínku architektury své doby, podle památkářů je ale areál schopen pojmout i novou funkci. Dlouhodobě se diskutuje o tom, že by v budově nádraží mohl najít sídlo Národní filmový archiv (NFA), který má nouzové a pronajaté prostory na několika místech v Praze. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

Nakladove-nadrazi-Zizkov-1.JPG

Nakladove-nadrazi-Zizkov-1.JPG

Nakladove-nadrazi-Zizkov-2.JPG

Nakladove-nadrazi-Zizkov-2.JPG

Nakladove-nadrazi-Zizkov-3.JPG

Nakladove-nadrazi-Zizkov-3.JPG

Nakladove-nadrazi-Zizkov-4.JPG

Nakladove-nadrazi-Zizkov-4.JPG

Nakladove-nadrazi-Zizkov-5.JPG

Nakladove-nadrazi-Zizkov-5.JPG

Nakladove-nadrazi-Zizkov-6.JPG

Nakladove-nadrazi-Zizkov-6.JPG

Nakladove-nadrazi-Zizkov-7.JPG

Nakladove-nadrazi-Zizkov-7.JPG

Nakladove-nadrazi-Zizkov-8.JPG

Nakladove-nadrazi-Zizkov-8.JPG

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Лак на водной основе

velotime.com.ua

https://steroid-pharm.com
Všechna práva vyhrazena © 2018