Počet ležáků v letošním roce znovu stoupá

Hlavní stránka / Zprávy dne / Počet ležáků v letošním roce znovu stoupá

23.7.2012

Počet ležáků v letošním roce znovu stoupá PRAHA - Ke konci prvního pololetí letošního roku evidují developeři v Praze ve velkých developerských projektech s 50 a více byty celkem 2034 dokončených neprodaných bytů, tzv. ležáků. Jejich počet tak přesně po roce pozvolného ubývání znovu vzrostl. Vyplývá to z analýzy přední české developerské společnosti EKOSPOL, která se soustavným monitoringem pražského developerského trhu zabývá již šestým rokem.

Rozhodnutí o zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent, k němuž došlo k 1. lednu letošního roku, se pro developery s desítkami či stovkami dokončených bytů mohlo jevit jako požehnání shůry, které jim konečně pomůže zbavit se neprodejných dokončených bytů. Jenže nákupní horečka srovnatelná s roky realitního boomu se nekonala a ten, kdo byt kupoval, se zaměřil spíše na nabídku nových a výrazně levnějších rezidenčních projektů. „Podíváme-li se na vývoj v počtu dokončených neprodaných bytů po čtvrtletích, zjistíme, že opravdu v loňském roce počty dokončených neprodaných bytů velmi pozvolna klesaly. V roce letošním ale došlo znovu k jejich nárůstu,“ přibližuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.
 
Nová výstavba plodí další ležáky
 
Za nárůstem „letošních“ ležáků paradoxně stojí znovu nereálná očekávání developerů od zmíněného zvýšení DPH. Vidina očekávané nákupní horečky klientů totiž v loňském roce vzbudila novou vlnu developerské aktivity. „Nehledě na cenu, lokalitu, praktickou využitelnost dispozic. Každý chtěl začít stavět ještě vloni s vidinou, že díky DPH všechno prodá. Ale znovu se tak nestalo. Navíc ne všechny byty zahájené v loňském roce již byly dokončeny, takže je téměř jisté, že celkový počet ležáků letos ještě naroste,“ myslí si Korec, jehož EKOSPOL má jako jediný z velkých developerů všechny dokončené byty vyprodány.
 
Typický ležák? Byt 2+kk v Praze 4 z roku 2009
 
Na základě různých kritérií můžeme relativně přesně charakterizovat typický developerský ležák. Z hlediska lokality půjde pravděpodobně o byt nacházející se v městském obvodě Praha 4, kde je dokončených neprodaných bytů nejvíce – celkem 465. Následuje Praha 3 se zásobou 395 ležáků a Praha 9 s 385 takovými byty. Z hlediska roku dokončení půjde o byt zkolaudovaný v roce 2009. Těch je v Praze stále nejvíce, celkem 648. „Velmi dramaticky se ale zvyšuje počet bytů dokončených letos – jen za první pololetí už jich je 595 a jejich počet neustále narůstá. Do konce třetího čtvrtletí počet „letošních“ ležáků určitě převýší zásobu tři roky starých novostaveb,“ upozorňuje Evžen Korec. Konečně z hlediska dispozice půjde velmi pravděpodobně o byt 2+kk nebo 3+kk. Dvoupokojových bytů je mezi ležáky nejvíce, celkový počet 719 představuje více než 35 procent všech dokončených neprodaných bytů. Třípokojových bytů je zhruba o procento méně, celkem 696. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

складское оборудование

Buy Decabol online in Canada

www.poliv.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018