Podíl cizinců na prodejích nových bytů loni mírně klesl

Hlavní stránka / Zprávy dne / Podíl cizinců na prodejích nových bytů loni mírně klesl

9.2.2016

Podíl cizinců na prodejích nových bytů loni mírně klesl Ačkoliv v Praze stále přibývá cizinců, na konci roku 2014 jich Český statistický úřad evidoval konkrétně 166 332, jejich podíl na prodaných nových bytech mírně klesá. Oba lídři pražského rezidenčního trhu, tedy společnosti EKOSPOL a Central Group loni prodaly většinu svých bytů českým zájemcům. Z cizinců je v Praze nejvíce Ukrajinců (45 533), následují Slováci (26 281) a Rusové (21 098).

„Cizinci se na prodejích bytů od naší společnosti podílejí jen několika procenty. Například v loňském roce jsme jim prodali 6,2 procenta z celkového počtu 900 prodaných bytů. O rok dříve jejich podíl činil 6,4 procenta. Nejvíce se loni na prodejích podíleli Rusové a Ukrajinci (zhruba 63 %), za nimi následovali Slováci s 32 procenty. Naše byty kupovali i obyvatelé Vietnamu, Itálie, Izraele, Německa či Francie,“ prohlásil generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL Evžen Korec. Největší zájem mají cizinci o nejprodávanější projekt loňského roku EKOCITY Hostivař, kde jejich podíl dosahuje deseti procent.
 
Cizinci si byt od EKOSPOLU vybírají většinou k vlastnímu bydlení, případně pro své děti. „Máme ale i několik cizinců, kteří kupují naše byty opakovaně a dále je pronajímají,“ míní Korec. „Drtivou většinu našich klientů však stále tvoří Češi, které ke koupi motivuje hlavně rostoucí tuzemská ekonomika, nízké úrokové sazby u hypoték a z toho plynoucí optimismus ohledně dalšího vývoje. Praha je totiž atraktivní nejen pro cizince, ale i lidi z jiných regionů Čech a Moravy. Hlavní město je láká nejlepší nabídkou pracovních příležitostí a nadprůměrnými platy. Dá se proto očekávat, že trend příchodů nových obyvatel do Prahy bude pokračovat,“ dodává šéf EKOSPOLU.
 
Na prodejích bytů společnosti Central Group se cizinci loni podíleli zhruba deseti procenty. To je o čtyři procentní body méně, než v roce 2014. Důvodem poklesu poptávky ze strany cizinců je povětšinou geopolitická situace v zemích jejich původu. „Především jde o země východní Evropy a hlavně o Rusko, kde se na klesajících investicích občanů v zahraničí v posledních letech projevuje pokles tamní ekonomiky a devalvace rublu,“ vysvětlil šéf Central Group Dušan Kunovský. Relativně stabilní jsou počty cizinců z EU, kde jde převážně o manažery zaměstnané ve vedení nadnárodních firem v Česku. Také podíl Slováků, které většina Čechů za cizince ani nepovažuje, je v posledních letech stabilní. Výpadek ruské klientely bohatě pokryl růst poptávky ze strany Čechů.
 
Z českých kupujících je necelých 65 procent těch, kdo si byty v Praze kupují, již občany hlavního města a hledají tak jen větší nebo menší bydlení, nebo se stěhují do luxusnějších bytů v lepších lokalitách blíže centra, jdou ze staršího bydlení do nového nebo hledají byt pro investiční příležitost. Zbývajících více než 35 procent má v době koupě bydliště mimo Prahu a je tak pravděpodobné, že se do Prahy stěhují. Nejčastěji jsou ze Středočeského kraje a Vysočiny, nejméně z Karlovarského kraje.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

avtomaticheskij-poliv.com.ua

www.ukrterminal.kiev.ua

http://220km.net
Všechna práva vyhrazena © 2018