Polovinu nových bytů kupují singles, třetinu manželé

Hlavní stránka / Zprávy dne / Polovinu nových bytů kupují singles, třetinu manželé

3.9.2015

Polovinu nových bytů kupují singles, třetinu manželé PRAHA - Polovina lidí, kteří si pořizují nové bydlení, jsou takzvaní singles, tedy lidé žijící samostatně bez partnera. Přibližně 30 procent tvoří manželské páry, zbytek připadá na nesezdané dvojice. Zhruba tři čtvrtiny přitom využívají k financování bydlení hypotéční úvěr. Vyplývá to z údajů společnosti M&K Development, která staví nové byty v pražských Čakovicích.

„Ve třech etapách výstavby našeho projektu Čakovický park jsme od roku 2012 dokončili a předali 285 bytů, poměr mezi těmito třemi skupinami klientů se přitom mění jen o jednotky procent,“ říká vedoucí obchodního oddělení M&K Development Šárka Kloučková. Z bytů dokončovaných letos ve třetí etapě projektu si podle Šárky Kloučkové z 52 procent „rozebrali“ singles, manželských párů bylo 31 procent a nesezdaných dvojic 17 procent.

„Na hypotéku kupovalo nové byty v jednotlivých etapách projektu Čakovický park v průměru 72 procent klientů,“ dodává Kloučková s tím, že část nákupů připadá i na nebytové prostory. „Nabídnout jsme bohužel mohli jen 400 metrů čtverečních nebytových prostor, které už mají majitele a slouží nebo brzy začnou sloužit pro jejich podnikání,“ upřesňuje. Podle posledního sčítání lidu, domů a bytů z roku 2011 se za 15 let počet singles zvýšil až pětkrát. Český statistický úřad (ČSÚ) spočítal, že je jich celkem 1,5 milionu. Doháníme tak západoevropské země jako je Velká Británie, Nizozemsko, Francie nebo sousední Německo a Rakousko.
 
Vedle „single“ života se i u nás objevuje fenomén mingles. Mingles na rozdíl od singles partnera mají, jen s ním z různých důvodů nechtějí žít. Často uvádějí, že společnou domácnost považují za nudný stereotyp, který může být překážkou vztahu. Největší poměr lidí, kteří preferují bydlení bez partnera, je v Pardubickém kraji, a to 21 procent. Vysoký podíl singles či mingles najdeme také v Jihočeském kraji, kde tvoří 17 procent. V Praze podle ČSÚ žije tímto způsobem každý desátý člověk.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

читайте здесь

на сайте
Všechna práva vyhrazena © 2018