Poptávka po energeticky úsporném bydlení letos nabírá na obrátkách

Hlavní stránka / Zprávy dne / Poptávka po energeticky úsporném bydlení letos nabírá na obrátkách

3.6.2015

Poptávka po energeticky úsporném bydlení letos nabírá na obrátkách PRAHA – V letošním roce by se v Praze mělo postavit celkem 257 nízkoenergetických bytů, což je o 85 procent více než v loňském roce. Developeři tak reagují na rychle rostoucí zájem o tento druh bydlení. Tvrdí to Ondřej Novotný, analytik rezidenčního oddělení JLL.

Mezi největší nízkoenergetické a pasivní projekty, které by měly být dokončeny v průběhu roku 2015, patří například Koti Green Motol od finského developera YIT, v rámci kterého bude na trh uvedeno 137 bytů, projekt Top Rezidence v Šáreckém údolí od KKCG Real Estate s 50 řadovými domy či projekt Ecocity Malešice od JRD, kde by tento rok měla být dokončena druhá z celkových tří etap projektu s 66 pasivními byty. Po dokončení by tak mohl předčít i jeden z doposud největších realizovaných projektů X-Loft v Praze 8 - Libni od developera Design Development. Ten nabízí 185 nízkoenergetických a pasivních bytů s měrnou potřebou energie na vytápění mezi 15 a 30 KWh/m2 za rok. Mezi další developery, kteří se zeleným bydlením u nás zabývají, patří také Skanska, KonHefr či Sekyra Group.
 
Za rostoucí oblíbeností udržitelného a energeticky úsporného bydlení stojí několik faktorů. „Primární výhodou jsou především úspory na nákladech za energie, což je v době, kdy ceny energií neustále rostou, zcela pochopitelné. Pro developery je však častou motivací také snaha odlišit se od konkurence a nabídnout na trhu něco mimořádného. Pro kupující to často bývá i určitý životní styl, důraz na ekologickou udržitelnost, ale například i zdravotní výhody, které s sebou některé technologie přinášejí. Kromě výhod je však třeba zmínit i vyšší vstupní náklady na výstavbu těchto domů a nutnost přizpůsobit svůj životní styl domu tak, aby technologie fungovaly správně,“ vysvětluje Matěj Hejma, konzultant rezidenčního oddělení JLL.
 
Zelené stavby se v současnosti budovy porovnávají především na základě průkazů energetické náročnosti (tzv. energetických štítků) a na základě toho, zda spadají do kategorie nízkoenergetických/pasivních/nulových staveb či nikoliv. První pasivní dům byl na území České republiky postaven v roce 2004. První developerský projekt pasivního bytového domu na českém trhu vznikl v roce 2010. Přestože se tedy termín „energeticky úsporné bydlení“ na českém rezidenčním trhu objevil již před několika lety, až v posledních letech se stal skutečným trendem. „Z hlediska tzv. energetických štítků (PENB) se v minulosti vždy stavělo více bytů v energetické třídě C, než ve třídách A a B dohromady. V důsledku rostoucího zájmu o zelené bydlení však očekáváme, že během tohoto či příštího roku by se trend měl poprvé otočit a mělo by být více nových projektů právě v kategorii A a B,“ říká Matěj Hejma.
 
Jako nízkoenergetické označujeme ty stavby, jejichž spotřeba na vytápění nepřesahuje 50 kWh/m2 za rok, přičemž celý systém je založen na využívání přirozeného zdroje tepla a kvalitní izolace, která zamezuje tepelným únikům. V současnosti se na trhu objevují tři typy nízkoenergetických staveb – nízkoenergetický dům, pasivní dům a nulový dům. Zásadní rozdíl mezi nimi je právě ve spotřebě tepla na vytápění.  Nízkoenergetický dům funguje na podobném systému a obsahuje téměř stejné komponenty jako domy pasivní a nulový ovšem v menší míře. Z toho důvodu potřebuje nízkoenergetický dům větší zdroj tepla a rozsáhlejší otopný systém. U pasivních (pod 15 kWh/m2 za rok) a nulových domů (pod 5 kWh/m2 za rok), díky téměř nulovým ztrátám tepla, odpadá nutnost místnosti aktivně vytápět a namísto toho se používá přívod teplého vzduchu tzv. systémem rekuperace tepla. „Obecně je však nízkoenergetických bytů v současnosti na trhu minimum. Většina projektů, které se momentálně staví, uvádí spotřebu na vytápění v průměru zhruba 80 až 140 kWh/m2/rok,“ uzavírá Matěj Hejma.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Ковры с высоким ворсом подробнее fashioncarpet.com.ua
maxformer.com

kapli.kiev.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018