Poptávka po kancelářích i logistických nemovitostech dále poroste

Hlavní stránka / Zprávy dne / Poptávka po kancelářích i logistických nemovitostech dále poroste

18.12.2015

Poptávka po kancelářích i logistických nemovitostech dále poroste PRAHA - Společnosti podnikající v Česku rozšiřují výrobu, přijímají nové zaměstnance a potřebují tomu přizpůsobit své kanceláře a prostory. Poptávka po nich bude růst i v letech 2016 a 2017. Developeři připravují novou výstavbu, ale někteří z nich se obávají nedostatečných kapacit stavebních firem. Vyplývá to z nejnovější Studie developerských společností Q4/2015 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika.

Zájem o kancelářské budovy bude v následujících dvou letech větší než nyní. Ředitelé developerských společností předpokládají, že přibude podepsaných smluv. Objem poptávek by měl v roce 2016 v Praze stoupnout o 4,9 procenta a v mimopražských regionech o 2,3 procenta. O rok později bude zájem ještě větší. V hlavním městě by měla poptávka vzrůst o 6,8 procenta, v regionech o další 2,6 procenta. „Pražský trh je nyní zaplaven velkým objemem kancelářských ploch dokončených v letech 2014–2015. Tento extrémní tlak na straně nabídky ale zajišťuje výhodné podmínky nájemcům pro sjednání nízkého nájemného a získání dalších benefitů. Ceny nájmů kanceláří neporostou nejméně do poloviny příštího roku 2016,“ uvádí Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. 
 
Nabídka nových kanceláří převyšuje poptávku
 
„Kancelářský trh v Praze se potýká s převisem nabídky nad poptávkou, především z důvodu množství nových projektů. Primárním nástrojem pro boj o nájemce se staly pobídky související s nájmem, například příspěvek na tzv. fitouty nebo délka období s nulovým nájmem. V roce 2016 bude na pražský kancelářský trh uveden rekordně nízký objem nových prostor, to by mohlo pomoci k vyrovnání nabídky a poptávky,” říká Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG v České republice. V roce 2016 uvedou developeři do provozu méně kancelářských budov než letos. Na rok následující je však připraveno větší množství projektů, a tak objem poroste, a to v Praze i v ostatních městech. Ředitelé developerských společností predikují pro oba dva roky shodnou míru neobsazenosti kancelářských prostor – v průměru by měla dosáhnout 15 procent.
 
Předpokládá se stabilizace nájemného
 
„Jelikož objem plánované výstavby na rok 2016 je na úrovni 10 až 15 procent roku 2015, lze s určitostí říct, že dojde k zastavení růstu neobsazenosti a s největší pravděpodobností i ke stabilizaci nájemného. Paleta pobídek ze strany pronajímatelů však bude i nadále nezbytná. Tradičně silným poptávajícím jsou IT firmy. S ohledem na silný ekonomický růst lze však očekávat zvýšenou poptávku i z jiných odvětví,“ doplňuje informace Jan Skříček, hlavní analytik, PPF Real Estate, s. r. o. Jeho slova potvrzuje i Jiří Linhart, marketingový a projektový ředitel, KARIMPOL INTERNATIONAL: „Z pohledu dodávky nových projektů dojde v příštím roce 2016 ke značnému útlumu oproti letošnímu roku. V roce 2017 se však objem plánované výstavby opět zvětší. Ohledně nájemců a uzavírání nových smluv snad dojde ke snížení procenta renegociací značně pod 50 procent, alespoň čísla třetího kvartálu letošního roku tomu nasvědčují. Nové smlouvy jsou stále většinou uzavírané s nájemci již na trhu existujícími.  Nově příchozích je velmi málo. Právě u této skupiny očekávám oživění, což by mohlo pomoci udržet míru neobsazenosti v Praze pod 16 procenty, i kdyby došlo k nárůstu nového developmentu, jak je plánováno na 2017.“
 
Na konci roku 2016 by mohly růst ceny nájmů kanceláří
 
Vzhledem k současnému velkému množství nepronajatých kanceláří by mohly ceny nájmů v kancelářských budovách začít růst až na konci roku 2016 (predikuje 29 procent ředitelů developerských společnosti). Stejné procento (29 procent ředitelů developerských společnosti) se přiklání ke zvyšování nájmů až v roce 2017. Pět ředitelů z deseti (21 procent) dokonce vidí příležitost pro vyšší ceny až v roce 2018. „Ekonomika roste, proto určitě poroste i poptávka po kancelářích. Trh sice bude muset ještě bojovat se současným nadbytkem, ale propad nabídky dokončených kanceláří v roce 2016 bude obrovský. Proto věřím, že se situace do dvou let plně stabilizuje a ekonomika do té doby nezmění směr,“ komentuje situaci Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.
 
Roste a bude růst i poptávka po průmyslových nemovitostech
 
Stejně jako v kancelářském developmentu poroste v příštích dvou letech také poptávka po průmyslových prostorech. Jak uvádějí ředitelé společností zabývajících se průmyslovým developmentem v nejnovější Studii developerských společností Q4/2015, v letech 2016 a 2017 se očekává se růst poptávky kolem pěti procent, a to jak v Praze, tak i v regionech. Tomáš Míček, ředitel developerské společnosti P3 pro Českou republiku, k tomu dodává: „Předpokládáme, že poptávka po průmyslových prostorech, zejména těch ve vysokém technickém standardu a v prémiových lokalitách, v následujících dvou letech stabilně poroste. Už nyní reagujeme na zvýšený zájem společností novou výstavbou na míru (tzv. BTS). V Evropě v současné době stavíme devět budov, z toho šest v České republice, a k další výstavbě máme k dispozici pozemky s platným stavebním povolením pro výstavbu více než 210 000 metrů čtverečních průmyslových ploch. Navíc, abychom pokryli i ad hoc poptávku s možností okamžitého nastěhování, část prostor na českém trhu stavíme i spekulativně.“
 
Neobsazenost ploch zůstane nízká
 
Na velký zájem firem budou developerské společnosti reagovat zvýšenou výstavbou. Nabídka v roce 2015 v ČR vzroste v průměru o 5,3 procenta, v Praze o 2,9 procenta. O rok později bude jen o něco málo nižší (4,1 procenta v regionech a 2,3 procenta v hlavním městě). „Zaznamenáváme rovněž výraznou poptávku od zákazníků, kteří hodlají rozšiřovat svou činnost v rámci svých stávajících areálů, a také poptávku od místních a oblastních společností, což oboje signalizuje zdravý a správně fungující trh,“ komentuje situaci na trhu Martin Baláž, ConstRealEst, Director Leasing & Development, Czech Republic & Slovakia, Prologis. Ředitelé developerských firem očekávají, že míra neobsazenosti průmyslových hal a logistických center dosáhne v příštím roce sedmi procent. V roce 2017 bude toto číslo o procentní bod nižší (šest procent). „Pro průmyslový development je zásadní, jakým způsobem se bude vyvíjet investiční nálada průmyslových a logistických firem, což úzce souvisí s vývojem ekonomiky. Zatím jsou vyhlídky do blízké budoucnosti dobré,“ hodnotí Jan Rýdl, Head of Real Estate and Project Finance, Raiffeisenbank, a. s.
 
Hrozí nedostatek kapacit stavebních firem?
 
Společnosti, které se věnují výstavbě kancelářských budov, nemají problém s nedostatkem stavebních kapacit a ani neočekávají, že by mohl v letech 2016 až 2017 nastat.  Růst cen stavebních prací zaznamenala v letošním roce jen necelá třetina (29 procent) z nich. Jak předpokládá polovina firem, náklady na výstavbu budou vyšší v průměru o pět procent také v následujících dvou letech. „Cena stavebních prací po několika letech letos mírně rostla a předpokládám, že poroste i v příštím roce,“ komentuje ceny Jiří Procházka, předseda představenstva a generální ředitel, Metrostav Development, a. s. „Nárůst cen stavebních prací jsme zaznamenali a podle našich zjištění se vyskytuje i nedostatek kapacit,“ říká Tero Loukonen, Head of Research, PASSERINVEST GROUP, a. s.  „Zhotovitelé začali být po krizi brzy nasycení a při výběrových řízeních na příští rok vidíme, že jsou v prvních kolech tendrů ceny dokonce až 20 procent nad ceníkovými cenami. To bylo ještě před třemi lety nepředstavitelné,“ hodnotí situaci Pavel Štáf ze společnosti Bytecheck. Jak vyplývá z výsledků Studie developerských společností Q4/2015, zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika, ředitelé firem budujících logistická centra a průmyslové haly uvádějí, že se s nedostatkem kapacit v letošním roce nesetkali. Téměř polovina z nich (44 procent) ale očekává, že budou muset tento problém řešit v následujících dvou letech.
 
Ceny stavebních prací jdou mírně nahoru
 
Polovina průmyslových developerů už v letošním roce zaznamenala růst cen stavebních prací. O další čtyři procenta by měly stavební firmy podle 50 procent developerů zdražit také v letech 2016 a 2017. „Zaznamenali jsme mírný růst cen stavebních prací, obzvláště v některých profesích/oborech. Nicméně, protože spolupracujeme s několika vybranými stavebními firmami a jde o dlouhodobé partnerství, tak jsme zatím žádný problém s kapacitou nezaznamenali. Pro firmy, kterým jsme dávali práci v krizi, jsme nadále preferovaný partner a všichni se již poučili, že karty se po čase obracejí a je potřeba spolupracovat dlouhodobě, a ne využívat krátkodobých výkyvů,“ uzavírá Ondřej Špalek, Chief Operating and Finance Officer, Panattoni Czech Republic Development, s. r. o.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

аминокислоты цена

www.etalon.com.ua

www.farm-pump-ua.com/strombafort.html
Všechna práva vyhrazena © 2018