Prodeje nových bytů v hlavním městě letos rekordně rostou

Hlavní stránka / Zprávy dne / Prodeje nových bytů v hlavním městě letos rekordně rostou

4.10.2015

Prodeje nových bytů v hlavním městě letos rekordně rostou PRAHA - Trh s novými byty v hlavním městě zažívá boom. Jen v posledních šesti měsících byl v Praze zahájen prodej přibližně 40 nových developerských projektů a do nabídky se tak dostala více než tisícovka nových bytů. O prodej nových bytů v developerských projektech je velký zájem. Podle majitele realitní kanceláře Century 21 New Home Josefa Kříženeckého vzrostl prodej těchto bytů v letošním prvním pololetí v porovnání s rokem 2014 o více než 80 procent. Díky široké nabídce a stále ještě zajímavým úrokovým sazbám je právě nyní ideální doba pro investici do nového bydlení.

Ceny nemovitostí totiž v budoucnu pravděpodobně dále porostou, zatímco především hypotéky budou méně výhodné, než nyní. „Jen od počátku roku se ceny nemovitostí zvýšily v průměru o pět procent a očekáváme, že půjdou dále vzhůru. Naopak úrokové sazby u hypoték jsou nyní na velmi zajímavé úrovni, ale již dnes je patrné, že banky začaly úrokové sazby zvyšovat. Výhodný nákup nové nemovitosti bych proto doporučil realizovat ještě letos i těm největším váhavcům,“ uvedl Josef Kříženecký.
 
Počet neprodaných bytů klesá
 
Přestože přibyla řada nových projektů, celkový počet nových neprodaných bytů oproti loňskému roku výrazně poklesl. „V současné době je na trhu v Praze zhruba tři tisíce nově postavených bytů, zatímco v minulých letech se tento počet běžně pohyboval kolem čtyř tisíc,“ konstatuje Josef Kříženecký. V první polovině loňského roku bylo prodáno zhruba 1300 nových bytů, oproti letošním 2 400 bytům. S rostoucím zájmem o nákup nových bytů je ale pro řadu klientů nepřehledný systém podmínek financování, navýšení ceny a systém zálohových plateb. Častokrát dochází k nedorozumění v případě úroku z hypotéky nebo navýšení v procentech z důvodu rozdílného klientského financování. A právě financování spolu s lokalitou a dispozicemi bytu hraje klíčovou roli při konečném rozhodnutí klienta.
 
Hlavním zdrojem financování jsou hypotéky
 
Díky nízkým úrokovým sazbám se hypotéky staly v posledních letech hlavním zdrojem pro financování nákupu nemovitostí. U nových bytů však developerské společnosti ve většině případů požadují složit peněžní zálohu již v době, kdy dům ještě nestojí a uzavírá se teprve smlouva o smlouvě budoucí. Jak vysokou zálohu zaplatit a kdy? Zálohové platby jsou běžnou praxí. Ale klient by si jejich platbu měl rozmyslet v závislosti na bonitě developera a aktuální rozestavěnosti daného projektu. Je dokonce možné hovořit i o variantách, kdy klient při správně zvoleném způsobu financování docílí slevy z konečné kupní ceny svého bytu. K tomu je však potřeba mít profesionální přehled o financování projektů a hlavně znát bonitu jednotlivých developerů.  „Myslím, že nejjistější je tyto zálohové prostředky uložit na jistotní účet u banky. Což je ovšem častokrát finančně náročnější, protože úschova je spojena s poplatky a případným navýšením kupní ceny z důvodu její pozdější úhrady na účet developera. “ dodal Josef Kříženecký.
 
Kupní cenu výrazně ovlivňuje měnící se legislativa
 
Century 21 New Home také klienty upozorňuje na neustále měnící se pravidla pro stanovení DPH a daně z převodu nemovitosti u nových bytů, která v posledních letech několikrát výrazně a někdy i velmi nepříjemně zasáhla do konečné výše kupní ceny. Učebnicovým příkladem by mohl být dopad výpočtu podlahové plochy dle NV 366/2013 na výši DPH u bytů s plochou kolem 120 metrů čtverečních, kde změna výpočtu plochy bytů a následná úprava daňových předpisů způsobila zvýšení daňové sazby DPH, a tedy fyzicky došlo k navýšení kupní ceny těchto bytů o šest procent.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

77889.profvest.com

заказ воды

www.topobzor.info
Všechna práva vyhrazena © 2018