Průzkum DTZ: Firmy vyhledávají menší kanceláře na kratší dobu

Hlavní stránka / Zprávy dne / Průzkum DTZ: Firmy vyhledávají menší kanceláře na kratší dobu

20.3.2013

Průzkum DTZ: Firmy vyhledávají menší kanceláře na kratší dobu PRAHA - Nechtějí se vázat, stačí jim menší prostor, který jsou navíc ochotni sdílet s dalšími, ale vyžadují perfektní služby. Řeč není o životě generace nynějších třicátníků, ale o firmách, které v současnosti hledají pronájmy administrativních prostor. Podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ předloni nastal zlom v poptávce po kancelářích do 100 metrů čtverečních.

Zatímco v letech 2008 až 2010 tvořil jejich podíl na celkovém počtu transakcí pouze 16 procent, v roce 2011 se vyšplhal až na 21 procent, vloni dosáhl pětiny a první měsíce letošního roku nasvědčují dalšímu posilování této poptávky. Ta se netýká jen nových firem, jichž navíc vzniká v posledním období velmi málo, ale i relokací společností s delší historií.
 
„I když registrujeme vyšší poptávku po menších kancelářích než v minulosti, vliv na růst jejich podílu na celkovém objemu transakcí má absence velkých pronájmů. Poptávka vychází zejména z oblastí poradenských a obchodně-výrobních společností, které následují finanční sektor a IT,“ říká Pavel Domalewski, šéf oddělení Landlord Representation v poradenské společnosti DTZ.
 
Podle jeho slov především začínající firmy volí – i s ohledem na provozní náklady – starší objekty, sdílené prostory typu The Hub nebo prostory spojené s výrobou, showroomem nebo skladem. Velkou výhodu pak mají konkrétní projekty s nabídkou pro menší nájemce: například holešovické Rosmarin Business Centrum nebo Pekařská Office Park na Praze 5, které nabízejí kanceláře už od 40 metrů čtverečních, respektive 20 metrů čtverečních.
 
 Častým benefitem vyžadovaným menšími nájemci či začínajícími firmami, které se nejsou ochotny vázat na obvyklou dobu nájmu tří až pěti let, jsou zařízené kanceláře a kvalitní servis související s provozem administrativních prostor. „Firmy reagují na nejisté výhledy ekonomiky. Snižují se nároky na plochu, nikoliv na služby. Například konferenční místnost jsou ochotny sdílet s dalšími a platit ji na hodinové bázi. Nechtějí závazky, ale flexibilitu,“ shrnuje Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení Research & Consulting v DTZ.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

https://steroid-pharm.com

source babyforyou.org
Všechna práva vyhrazena © 2018