PSN: Realitní trh ožívá, v Praze se prodalo meziročně o čtvrtinu bytů více

Hlavní stránka / Zprávy dne / PSN: Realitní trh ožívá, v Praze se prodalo meziročně o čtvrtinu bytů více

3.1.2015

PSN: Realitní trh ožívá, v Praze se prodalo meziročně o čtvrtinu bytů více PRAHA - Realitní trh se stabilizoval a poptávka po realitách roste. Jen v Praze se během loňského roku prodalo o 25 procent bytů více než o rok dříve. České hlavní město se navíc stává jednou z nejperspektivnějších evropských metropolí. Patrný je v tomto směru zvětšující se počet cizinců (meziročně o 8 procent), kteří v našem hlavním městě ochotně investují. I tento fakt přinášejí data Pražské správy nemovitostí (PSN).

Rostoucí počet developerských projektů a poptávka u nakupujících dokazují, že realitní trh po několikaleté stagnaci tržeb zapříčiněnou ekonomickou krizí z roku 2007 ožívá. Tomu napomáhá jednak zlepšující se nálada na trhu či nízká úroková sazba. Důležitým faktorem je také zvyšující se zájem o region střední Evropy. V porovnání se Západem jsou zde stále poměrně nízké ceny, avšak velmi zajímavé výnosy – až kolem pěti procent. Zdejší trh je navíc velmi stabilní – od roku 1990 ceny nemovitostí v dlouhodobém měřítku stále rostou. Růst cen je však do jisté míry zapříčiněn zkvalitňování staveb či vyššími standardy bydlení.
 
Ceny nemovitostí porostou
 
„Loňský rok byl pro nás velmi úspěšný – došlo k zhruba 25 procentnímu nárůstu prodejů bytů a tržby po sedmi letech přesáhly hranici 700 miliónů, k čemuž výrazně přispěly prodeje v červenci a září, “ říká ředitel bytových projektů Marek Padevět z Pražské správy nemovitostí. Podle jeho slov dlouhodobě platí trend rostoucích cen nemovitostí. Realitní trh se prý totiž nepotýká s takovými výpadky jako trh stavební, který je do velké míry ovlivňován počtem státních zakázek.  „Letos se dokonce očekává ještě vyšší počet postavených bytů oproti uplynulým létům,“ upozornil Padevět.
 
Při financování bytů těsně převažuje platba v hotovosti, roste zájem o hypotéky
 
Nejčastějším způsobem financování koupě bytu byla v roce 2014 platba v hotovosti, a to v 58 procentech případů. V uplynulých měsících se však začal zvyšovat zájem o hypotéky. Na tom pravděpodobně nic nezmění ani plánované omezení stoprocentních hypoték Českou národní bankou. Marek Padevět situaci upřesňuje: „Většina lidí hypotéku využívá pro spolufinancování koupě bytu. Stoprocentní hypotéky využívá pouze zanedbatelné množství kupujících – z řad našich zákazníků je to do pěti procent klientů, obecně se hovoří, že je takových hypoték kolem 10 až procent. Chápu, že má ČNB obavy ze stoprocentních hypoték, kde se klient finančně nepodílí na koupi nemovitosti ani korunou, ale vzhledem k výši úrokových sazeb a mírně rostoucím cenám nemovitostí, bych toto opatření v tuto chvíli nezaváděl,“ pokračuje Padevět.
 
Nejlépe se prodávají byty 2+kk v širším centru města
 
Zájem je především o byty v (širším) centru města, kde se velké oblibě těší i luxusní nemovitosti s vlastním parkováním. Celkově jsou však stále nejžádanější byty o rozloze 40 až 50 metrů čtverečních s dispozicí 2+kk, o něž projevilo zájem takřka 50 procent kupujících. Právě tyto byty se také ukázaly jako nejoblíbenější mezi investory.  Stále větší oblibu si získává Praha i u cizinců – za poslední dekádu došlo k 17 procentnímu nárůstu prodaných bytů zákazníkům ze zahraničí. To je dáno jednak výhodnou polohou Prahy, její atraktivitou, nízkou sazbou hypoték, velmi slušnou výnosností a zejména stabilitou cen širšího centra Prahy (Praha 1 až 10). Rostoucí zájem o naši metropoli potvrdilo i páté místo o nejlepší destinaci světa dle žebříčku TripAdvisor. „Podíl cizinců se výrazně zvyšuje, loni tvořili rekordních 25 procent našich zákazníků – největší zájem o byty zde mají Britové, Italové, Poláci, Rusové, Slováci, ale našla se také řada zájemců z Kazachstánu, Madagaskaru, Portorika či Vietnam. Velký potenciál aktuálně představují Rusové,“ doplnil zástupce Pražské správy nemovitostí.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

84% (38)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

у нас

читать далее topobzor.info
Všechna práva vyhrazena © 2018