Sílící poptávka po nových bytech zvýší jejich ceny i úroky hypoték

Hlavní stránka / Zprávy dne / Sílící poptávka po nových bytech zvýší jejich ceny i úroky hypoték

12.7.2015

Sílící poptávka po nových bytech zvýší jejich ceny i úroky hypoték PRAHA - Oživení rezidenčního trhu pokračuje. Pro rok 2015 hlásí developeři nárůst poptávky po nových bytech o 2,2 procenta, v hlavním městě o téměř sedm procent. Ceny nových nemovitostí se v meziročním srovnání zvýší v podobném poměru, maximálně však v jednotkách procent. Nepatrně podraží především levné malé byty, projekty v atraktivních lokalitách a ty, které stále čekají na začátek výstavby. Zájem kupujících se přesunul od malých startovacích bytů k většímu bydlení na „celý život“.

„Stoupající oživení trhu v roce 2015 cítíme na větším zájmu klientů primárně o byty 3+kk a 4+kk rodinného charakteru. Poptávka po velkých bytech je nejsilnější hned při zahájení prodejů, nejvíce kupující zajímají byty 4+kk se zahradou a levnější byty 4+kk v patrech. Během výstavby a s jejím koncem pak vzrůstá zájem o menší byty 3+kk a také byty 2+kk,“ uvedl Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group, která stojí za výstavbou moderní čtvrti Nové Chabry pro tisíce rezidentů v Praze 8.
 
Menší byty u metra zajímají investory
 
Díky lepšící se ekonomické situaci lidé opět získali sebedůvěru. Reagují na minimální úrokové sazby hypoték i nízké ceny nových bytů, které se stále drží až o čtvrtinu níž než před sedmi lety. Poptávku po velkých bytech odborníci zaznamenali především u kvalitních projektů v atraktivních lokalitách, s dobře dostupnou občanskou vybaveností, čistým vzduchem a bezpečným okolím. Menší byty hned u metra naopak zajímají především investory.  „Nepředpokládáme, že pravděpodobné zdražení hypoték během několika měsíců až jednoho roku sílící poptávku opět oslabí. Lidé touží po pohodlí. Chtějí bydlet v kultivovaném prostředí v bytě s moderními technologiemi. Novostavbu volí také proto, aby nemuseli za pár let řešit starosti s rekonstrukcí,“ míní Tal Grozner.
 
Rodiny s dětmi preferují lokality dobře dostupné autem
 
Koupě menšího bytu na pronájem je navíc podle Groznera stále velmi výhodnou investicí. Mnoho rezidentů, kteří zakoupili velký byt pro sebe a svou rodinu, následně díky příjemnému poměru cen a úrokových sazeb bank investuje ještě do menšího bytu. Vyloženě malé byty 1+kk však v rezidenčních projektech rodinného typu už příliš netáhnou. Společnými klíčovými faktory pro páry, rodiny, ale i singles při rozhodování, jaký byt pořídit, jsou lokalita a cena. „Naopak faktor blízkosti MHD a dostupnosti centra řeší mnohem více mladí lidé než rodiny s dětmi. Ty spíše preferují snadno dostupnou infrastrukturu pro výlety autem ven z města,“ porovnal Tal Grozner.
 
Podraží zejména teprve připravované projekty
 
S rostoucí poptávkou, jejíž podobné tempo developeři prognózují i pro další rok, se ode dna mírně odlepí i ceny novostaveb. V následujících letech průměrně o dvě procenta. Ceny porostou společně s výší stavebních nákladů, požadavky na energetickou náročnost budov i například zdražováním pozemků. Podraží tak především projekty, které jsou zatím pouze „na papíře“. Pro určení prodejní ceny je podle odborníků zásadním faktorem lokalita a renovovaná mikrolokalita projektu, kulturní i sportovní vyžití uvnitř nebo v blízkosti projektu, ale také zázemí se školkou, obchody nebo restaurací. Následuje kvalita provedení a dispozice bytu. „Důležité, ovšem vždy upravitelné, je také standardní vybavení bytu. Klienti všeobecně mají zájem vybrat si materiály počínaje kvalitními obklady, dveřmi a podlahami, konče okny a zdivem. Stejně tak ale vyžadují stále větší slevy a nízké ceny. Jak jsme se přesvědčili v Nových Chabrech, promo akce a startovací slevy lákají zvlášť kupující velkých bytů 4+kk,“ doplnil Tal Grozner.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

метан курс

poliv.ua

здесь dopingman.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018