Trend letošního růstu prodejů bytů a rodinných domů pokračoval i v prosinci

Hlavní stránka / Zprávy dne / Trend letošního růstu prodejů bytů a rodinných domů pokračoval i v prosinci

4.1.2016

Trend letošního růstu prodejů bytů a rodinných domů pokračoval i v prosinci PRAHA - Za poslední tři roky narůstají prodeje nových bytů a rodinných domů v posledním měsíci roku. „Fenoménem je v tomto období nákup bytových jednotek pro investici,“ komentuje jeden z důvodů konstantního růstu nákupu bytových jednotek ke konci roku Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti FINEP CZ.

Finanční krize odezněla, ekonomika opět roste, hypotéky jsou na historických minimech a lidé se nebojí utrácet. Toto jsou již známé faktory, které podporují růst prodejů bytových jednotek v ČR. V adventním čase se k těmto faktorům připojují i další, které z prosince postupně vytváří další prodejní vrchol v rezidenčním segmentu. „Po odeznění krize zaznamenáváme nárůst zájmu o koupi bytu nebo domů od Čechů, kteří dlouhodobě pracují v zahraničí, a na svátky se vracejí domů. Jsou to často lidé s velmi dobrým ekonomickým myšlením a koupě bytu nebo rodinného domu je pro ně výhodnou finanční investicí. A to především díky garanci jistého ročního výnosu,“ pokračuje Tomáš Pardubický. Ten může být až pět procent nad hodnotu inflace.

V prosinci 2014 prodal FINEP 53 bytových jednotek, z toho více jak 70 procent bylo prodáno ve druhé polovině měsíce. Na konci loňského roku se podle předpokladů mělo prodat zhruba o deset procent bytů více. Mezi kupci nových rezidenčních bytů nebo rodinných domů v posledním měsíci roku převažují dvě skupiny lidí. První jsou mladí, svobodní lidé (většinou muži) ve věku do 35 let, pracující mimo republiku nebo ve velkých mezinárodních společnostech. Druhou je věková skupina 50+, opět, možná překvapivě, většinově muži.
 
„Aktivní, jazykově i ekonomicky skvěle vybavená mladá generace v současné době jednoznačně vnímá koupi nového bytu jako výhodnou investici. Naopak starší generace v adventním čase myslí na své děti a hledá možnosti, kam investovat své peníze. V době, kdy ke koupi bytu stačí v první fázi zaplatit rezervační poplatek ve výši do 100 tisíc korun s následující řadou různých forem dalšího financování koupě bytu, je toto jejich rozhodnutí naprosto logické a správné,“ říká generální ředitel české developerské společnosti FINEP.
 
Mezi další hlavní důvody nákupu nemovitosti ke konci roku patří rozhodnutí se „na stará kolena“ přestěhovat do moderního bytu, často ale menšího, než měl klient doposud. Toto je typické rozhodnutí pro lidi ve věku 60+, kteří z prodeje svého většího bytu realizují nákup menšího, moderního. U této skupiny je častý i nákup družstevního bydlení. Dalším fenoménem v adventní době je nákup „tajného bytu pro milenku nebo i milence“. Tyto nákupy jsou často realizovány přes další společnosti a jsou dokladem poněkud „volnomyšlenkářského“ způsobu života v ČR, kde se rozvádí každé druhé manželství. U tohoto typu nákupu, z logiky věci, jednoznačně převažují byty o velikosti 1+kk, které zároveň patří i mezi nejlépe pronajímatelné na trhu bytů v Praze a okolí.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

https://ka4alka.com.ua

www.iwashka.com.ua

www.ry-diplomer.com/diplom-v-sterlitamake
Všechna práva vyhrazena © 2018