V Praze roste zájem o luxusnější byty, klesá prodej těch nejlevnějších

Hlavní stránka / Zprávy dne / V Praze roste zájem o luxusnější byty, klesá prodej těch nejlevnějších

24.4.2015

V Praze roste zájem o luxusnější byty, klesá prodej těch nejlevnějších PRAHA – Během prvních tří měsíců tohoto roku se na pražském trhu prodalo celkem 1850 nových bytů, což je meziročně o 37 procent bytů více. V nabídkách developerů je 6600 dostupných bytů, z nich je zhruba 1250 k dispozici pro okamžité nastěhování. Tyto informace vycházejí ze společných dat společností EKOSPOL, Trigema a Skanska Reality, které na jaře loňského roku spojily své síly s cílem poskytnout objektivně co nejpřesnější údaje o situaci na trhu v Praze.

„S výjimkou posledního kvartálu let 2012 a 2013 dosahují prodeje bytů v Praze konzistentního růstu a výjimkou se nestal ani první kvartál letošního roku.“, uvedl generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural. Meziročně se nabídka volných bytů zvýšila přibližně o 2,3 procenta. Pokud jde o průměrnou cenu dostupných bytů za metr čtvereční, ta se po největším propadu v roce 2012 zvolna, ale konstantně zvyšuje. Na konci prvního čtvrtletí se zastavila na hranici 63 302 Kč s DPH/m2, což je meziročně o zhruba tři procenta více. V prvním kvartálu roku 2015 bylo v Praze v prodeji 266 projektů od 165 developerů.
 
Roste zájem o segment luxusnějšího bydlení
 
Z výzkumu také vychází, že se více než 93 procent prodejů odehrává v cenové úrovni nad 45 tisíci Kč s DPH/m2 (47 procent v rozmezí 45 až 60 tisíc Kč), což lze přisoudit stále se zvyšujícím nárokům kupujících na kvalitu bydlení, která s sebou logicky nese vyšší průměrnou cenu. Oproti prvnímu kvartálu minulého roku tak klesl poměr prodaných „superlevných“ bytů o tři procenta. Naopak o sedm procent vzrostl počet prodaných bytů v ceně nad 60 tisíc Kč/m2. „Nejdražší segment nad 60 tisíc korun nadále posiluje svou pozici“ upozorňuje Marcel Soural. Podle jeho slov se momentálně na trhu nachází o 22 procent více bytů s cenou v tomto segmentu. Průměrná cena prodaných bytů se od minulého čtvrtletí téměř nezměnila a zůstává na částce 56 178 Kč s DPH/m2. Meziročně průměrná cena prodaných bytů vzrostla o 0,5 procenta.
 
V Brně se letos prodalo 271 bytů
 
Na brněnském trhu se letos prodalo do konce března celkem 271 bytů, v nabídce je 870 bytů. Ve srovnání s Prahou podle analýzy roste v Brně poptávka po nových bytech rychleji. Průměrná cena za metr čtvereční v Brně vzrostla v prvním čtvrtletí letošního roku u dostupných bytů na 54 200 Kč s DPH/m2. Oproti konci roku 2014 se jedná o 8,4procentní nárůst. Během posledních měsíců se v Brně vyrovnal podíl bytů s nižší a ze střední cenové kategorie (po 38 procentech). Na trhu se objevily nové projekty z obou krajních segmentů, které posílily jejich podíl. Pokud se podíváme obecně na situaci na regionálních trzích, prodalo se letos ve všech regionech dohromady zatím 1600 bytů, což je ve srovnání s předchozím čtvrtletím nárůst o 23 procent.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.avrora-trans.com

monaliza.kiev.ua

https://topobzor.info
Všechna práva vyhrazena © 2018