V Praze výrazně ubývá volných bytů, stavba nových vázne

Hlavní stránka / Zprávy dne / V Praze výrazně ubývá volných bytů, stavba nových vázne

22.10.2016

V Praze výrazně ubývá volných bytů, stavba nových vázne V hlavním městě bylo během první poloviny letošního roku dokončeno 3350 nových bytových jednotek ve 47 developerských projektech. V druhé polovině roku by mělo být v Praze dokončeno dalších 3200 jednotek. Celkově by tak letos v české metropoli mělo být dokončeno celkem 6 500 nových bytů, což je nejvíce od vypuknutí realitní krize v roce 2009. Jde zejména o výsledek obnovené rezidenční výstavby v roce 2014. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti JLL.

V prvním pololetí letošního roku byla zahájena výstavba 2 970 nových bytových jednotek v 43 projektech. Za celý rok by pak měla být zahájena výstavba celkem 5250 nových bytů, což by ve srovnání s rokem 2015 bylo o šest procent méně, ve srovnání s rokem 2014 pak o 16 procent méně. Pro rok 2017 se očekává zahájení výstavby zhruba pěti tisíc bytových jednotek.
 
 
Přes čilý stavební ruch počet nových volných bytů v Praze klesá. V první polovině roku 2016 bylo v dokončených projektech, projektech ve výstavbě a v projektech ve fázi předprodeje celkem 4430 volných bytů. V meziročním srovnání se jedná o snížení celkové nabídky volných nových bytů o zhruba 23 procent. „Developeři nejen rezidenčních nemovitostí se v Praze potýkají s administrativně náročným stavebním řízením, kdy není předem jasné, jak dlouho bude trvat a zda skončí úspěšně. Poptávka je – také díky výhodným podmínkám hypotečního financování – silná a nabídka nových bytů se bude v návaznosti na aktuální stavebně-právní praxi zřejmě spíše zmenšovat,“ uvádí Anthony Mathieu, vedoucí rezidenčního oddělení JLL.
 
V průběhu prvních šesti měsíců roku 2016 bylo v nových developerských projektech (bytových domech a viladomech) prodáno celkem 3960 jednotek, oproti druhému pololetí roku 2015 se jedná o 11procentní nárůst. Ze statistik JLL vyplývá, že průměrná cena nových bytů byla v prvním pololetí roku 2016 přibližně 58 500 korun za metr čtvereční čisté užitné plochy bez DPH. Ve srovnání s druhým pololetím roku 2015 se cena zvýšila o osm procent, v meziročním porovnání s prvním pololetím roku 2015 došlo k nárůstu průměrných cen o 12 procent.
 
 
Nejvíce nových bytů (36 % z celkového objemu) se prodalo v cenové kategorii 45 - 55 tisíc korun hza metr čtvereční bez DPH. Podíl nových bytů v nejnižší cenové kategorii do 45 tisíc korun za metr čtvereční bez DPH, které donedávna představovaly hlavní část nabídky, se v průběhu prvního pololetí 2016 snížil na 28 procent.
     
„Příznivé podmínky na trhu hypotečních úvěrů v ČR přetrvávají (aktuální sazby se pohybují pod 2 %). Statistiky hypotečních bank a brokerů naznačují, že v letošním roce bude udělen rekordní objem hypotečních úvěrů za posledních deset let,“ shrnuje Blanka Vačkova, vedoucí oddělení průzkumu trhu poradenské společnosti JLL. 
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

84% (38)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.progressive.ua

www.seotexts.com

www.progressive.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018