Většina nových bytů letos zdraží v průměru o čtyři procenta

Hlavní stránka / Zprávy dne / Většina nových bytů letos zdraží v průměru o čtyři procenta

2.4.2017

Většina nových bytů letos zdraží v průměru o čtyři procenta Zdražovat byty plánují v letošním roce tři čtvrtiny developerských společností, jejich cena by se měla přitom v průměru zvýšit o čtyři procenta. Za optimální cenu nových rezidenčních nemovitostí je v rámci centra Prahy považována sazba 122 tisíc korun za metr čtvereční, na okrajích hlavního města se pohybuje na úrovni 52 tisíc korun za metr čtvereční. Poptávka po rezidenčních nemovitostech v letošním i příštím roce výrazně převýší jejich nabídku a to především v pražském regionu. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q1/2017 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.

Tempo zvyšování cen rezidenčních nemovitostí pak bude stejné i v roce následujícím. Snižování cen bytů plánuje jen naprosté minimum developerských firem. „Nacházíme se v klasické růstové části vývojového cyklu nemovitostního trhu. Dobrá ekonomické kondice a dostupné financování zvyšují poptávku a tím i ceny. Tento vývoj je bohužel umocňován omezeními na straně nabídky nových bytů, daných především délkou a komplikovaností schvalovacích procesů,” vysvětluje Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG v České republice.

„Loni se zvedla cena prodaných bytů o 19,5 procenta. Cenová hladina je již poměrně vysoko, nicméně i letos očekáváme, že ceny dále porostou. Již ale mírněji, řekněme o 5 procent. Očekáváme, že převáží vliv nedostatku bytů v důsledku omezeného povolování, který tlačí ceny nahoru, nad omezením dostupnosti hypoték a jejich zdražením, který by mohl naopak tlačit ceny dolů,“ říká Dušan Kunovský, předseda představenstva, CENTRAL GROUP.
 
 
„Pokud budeme vycházet ze současného stavu a neočekáváme žádné zásadní ekonomické výkyvy, pak vše bude záležet na místních radních a úřadech a jejich ochotě se na rozvoji bydlení podílet. Zatím to bohužel nevypadá moc dobře, kvůli nedostatku možností stavět jsou třeba pražské ceny současných projektů nejvyšší ve střední Evropě. Asi je zbytečné připomínat, jaké jsou příjmy v Berlíně nebo Vídni a jaké důsledky by při současné chuti kupujících se zadlužit měl případný ekonomický otřes. Sám jsem zvědav, za jaké ceny budou ještě klienti ochotni kupovat,“ komentuje Jan Pustina, ředitel společnosti SIDI PRAGUE, s.r.o.
 
„I přes průtahy s dokončením metropolitního plánu Praha nedávno schválila k rozvoji několik browfieldových lokalit v centru a širším centru Prahy. Předpokládáme tedy, že i v okolí těchto lokalit budou zdražovat starší bytové domy, vhodné k celkové rekonstrukci, na což se začínají soustřeďovat i někteří větší developeři“, říká Pavel Štáf, ředitel společnosti Bytecheck, specializující se na kontrolu kvality a řízení výstavby.
 
V oblasti Prahy očekávají developerské společnosti v roce 2017 pokles nabídky rezidenčních nemovitostí o dvě procenta. V rámci mimopražských regionů dojde naopak k navýšení nabídky v průměru o 1,1 procenta. V roce následujícím bude vývoj nabídky velmi podobný, přičemž v Praze bude dále pokračovat dvouprocentní pokles a mimo Prahu vzroste nabídka o dalších 1,5 procenta. „Zatímco na začátku minulého roku se podle našich statistik, na nichž spolupracujeme se Skanskou Reality a společností Central Group, průměrná cena za nový prodaný byt pohybovala v Praze na úrovni 59 885 Kč na čtvereční, na konci roku to bylo již 71 567 Kč na metr čtvereční. Důvodem je především snižující se zásoba nově dokončených bytů, kterých za stejné období ubyla téměř třetina,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.
 
 
Nabídka developerských společností přitom nebude schopna uspokojit rostoucí poptávku. Největší rozdíl je patrný v pražském regionu, kde poptávka v letošním roce vzroste o 5,5 procenta. V mimopražských regionech ve stejném období poptávka vzroste o 3,1 procenta. V roce 2018 dojde k dalšímu navýšení poptávky v oblasti hlavního města o 4,9 procent a o 3,3 procenta mimo Prahu.
 
„V příštích několika letech dojde v Praze s největší pravděpodobností k výraznému růstu cen. Důvodem bude převis poptávky nad nabídkou, který bude způsoben nedostatkem projektů. Důvodem nedostatku projektů je dlouhodobý tragický stav v legislativě povolovacích procesů, liknavý, alibistický a leckdy i šikanózní postup úřadů a politických subjektů vůči žadatelům o stavební povolení,“ tvrdí Pavel Satorie, obchodní ředitel, Abbey, s.r.o. „Ceny bytů letos rozhodně porostou, v Praze a Brně pravděpodobně mnohem rychleji než jinde na území republiky,“ dodává Jiří Štěpanský, jednatel společnosti, IMPERA spol. s r.o.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

пассивный доход в интернете

https://gas-energy.com.ua

私たちの会社
Všechna práva vyhrazena © 2018