Zájem o nové bydlení se přesouvá do vyšších cenových hladin

Hlavní stránka / Zprávy dne / Zájem o nové bydlení se přesouvá do vyšších cenových hladin

30.10.2016

Zájem o nové bydlení se přesouvá do vyšších cenových hladin Trh s novými byty se pravděpodobně dostává do pomyslného zlomu. Tempo prodeje nových bytů jen v hlavním městě, kde se každoročně na trhu uplatní nejvíce jednotek, ve třetím kvartálu zvolnilo v meziročním srovnání o 15 procent a prodalo se tak jen 1450 bytů. Vyplývá to z pravidelné analýzy společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. Také ve většině ostatních oblastí Česka toto tempo mírně pokleslo.

Tlak na trhu s novými byty, který je na jedné straně dán relativně vysokým zájmem po novém bydlení a na druhé snižující se zásobou nových bytů, se ve třetím kvartálu v Praze odrazil v dalším omezení nabídky, ale také v nárůstu průměrné ceny za prodaný byt. Ta se podle společné analýzy vyšplhala již na téměř 70 tisíc korun za metr čtvereční (69 517 Kč/m2). „Výsledkem posledního vývoje na trhu s byty je, že téměř zcela vymizelo bydlení v těch nejnižších cenových relacích. Průměrná cena většina nových bytů již převyšuje hladinu 60 tisíc korun za metr čtvereční,“ uvedl Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema. 
 
 
V některých místech, jako je například centrum hlavního města, průměrná cena za nový byt dokonce atakuje hranici 150 tisíc korun za metr čtvereční. V Praze 1 je to podle studie 138 959 korun za metr čtvereční a ve druhé městské části dokonce 147 980 korun za metr čtvereční. Od poloviny loňského roku se počet nabízených bytů na trhu snížil z původních sedmi tisíc na současných 4 300, což už znamenalo zhruba 40procentní pokles. Současně s tím proto také roste zájem o secondhandové byty. Oproti druhému kvartálu se jejich průměrná cena navýšila o sedm procent. Kvůli tomu se dá například v centru Prahy secondhandový byt pořídit za průměrnou cenu 143 275 korun za metr čtverečních. Pro srovnání: v Praze 2 je to za 91 065, Praze 3 za 76 825, Praze 5 za 68 217, Praze 10 za 61 062 a Praze 9 za 57 754 korun za metr čtvereční.
 
 
Nejvíce nových bytů, a to zhruba třetina, se podle analýzy společností Trigema, Skanska Reality a Central Group ve třetím čtvrtletí prodalo v Praze 9. Za ní se 17procentním podílem následovaly Praha 10 a Praha 5. „Teprve výsledky za poslední čtvrtletí jednoznačněji prokáží, zda začíná mít zájem o nové byty opravdu sestupnou tendenci. Čísla za třetí kvartál tomu však napovídají. Nelze proto ani očekávat, že by se za letošní rok v Praze prodal obdobný počet nových bytů, jak tomu bylo vloni,“ dodává Soural. V minulém roce se na trhu uplatnilo okolo 7000 nových bytů.
 
V Brně, které patří společně se sousedním Jihomoravským krajem k místům s nejvyšším zájmem o nové bydlení, se ve třetím čtvrtletí prodalo 258 nových bytů, což je obdobný počet jako v průběhu většiny kvartálů loňského roku. Jejich průměrná cena však tentokrát vzrostla o 10 procent a dosáhla úrovně 54 300 korun za metr čtvereční, ukázala data společností Trikaya a Trigema. V samotném Jihomoravském kraji se za poslední tři měsíce prodalo o více než 200 nových bytovek jednotek méně, než tomu bylo v předchozím kvartálu. Za ním následoval kraj Středočeský, kde si nové bydlení našlo 200 zájemců. S odstupem následoval kraj Plzeňský a Královehradecký. Jinde činila poptávka zpravidla pouze několik desítek nových jednotek.
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

заказать воду белая церковь

www.photolifeway.com
Všechna práva vyhrazena © 2018