Zákazníci se nechtějí vzdát tradičních nákupních center

Hlavní stránka / Zprávy dne / Zákazníci se nechtějí vzdát tradičních nákupních center

10.1.2013

Zákazníci se nechtějí vzdát tradičních nákupních center PRAHA - Historie se opakuje a platí to i o maloobchodu. Na výsluní se tak nyní dostávají nákupní střediska umístěná obvykle na sídlištích, která v poslední době procházejí v řadě případů náročnými rekonstrukcemi. Jen v Praze lze najít dva důkazy: velký ohlas způsobený dočasným uzavřením OC na Lužinách a rozsáhlá revitalizace OC Krakov na Praze 8, kterou bedlivě sleduje i tamní radnice.

V obou případech vlastníci rozumně ponechávají v areálech tradiční služby, jako jsou pošta, lékaři nebo banka, a posilují atraktivitu nájemců i jejich skladbu. Konkrétně OC Krakov hlásí takřka rok před oficiálním dokončením náročné rekonstrukce obsazeno pro všechny klíčové plochy. „Nelze si nic namlouvat, lidé šetří čas i peníze. A tato prodejní střediska přesně splňují charakteristiku lokálních či sousedských nákupních center s trochu jiným nájemním mixem. Zákazníci do nich mohou vyrazit i bez automobilu a obvykle mohou vyřídit více věcí najednou, nejen nákup,“ vysvětluje Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení Research & Consulting v mezinárodní poradenské společnosti DTZ.
 
Cílení na zákazníky z úzkého okolí se vyplácí
 
Podle jejích slov spočívá výhoda těchto nákupních center v tom, že je lidé využívají v podstatě každodenně, tedy nikoliv jen o víkendech, jak je tomu většinou u velkých obchodních komplexů. Obchodní a marketingová strategie postavená na zákaznících z řad obyvatel či pracovníků poblíž nákupního centra se vyplatila například Galerii Butovice. Ta prošla zásadním rozšíření gastro centra, otevřením fitness centra a zvýšením nabídky pro na matky s dětmi (zábavní koncept Sloníkov, rozšíření a remodeling prodejny Bambule). Díky tomu získala množství nových nakupujících z řad místních rezidentů či lidí, dojíždějících do místa za prací, i pro klasické retailové formáty. Můžeme tak hovořit o úspěšném remodelingu a repositioningu Galerie na tzv. convenience (každodenní nákupní) centrum.
 
OC Krakov může být příkladem pro ostatní
 
Modernizace spojená s novou stavbou OC Krakov uprostřed sídliště v Praze-Bohnicích patří k nejočekávanějším projektům revitalizace starých sídlištních objektů. Investorem a vlastníkem je společnost Centrum Krakov, a.s., jež téměř 13 800 metrů čtverečních podlahové plochy obsadilo supermarketem Billa a další zhruba stovkou maloobchodních jednotek. Centrum bude otevřeno na podzim roku 2013. „Krakov je typický příklad toho, jaký potenciál má spojení s veřejnými službami: blízkost pošty či nedaleké polikliniky a umístění přímo u dopravní tepny lokality a zastávek autobusů. Vysokou návštěvnost si drželo i původní centrum, byť již charakterem neodpovídalo požadavkům na moderní nakupování. Proto lze očekávat, že nové moderní centrum, které roste na místě původního objektu, si velice rychle získá oblibu místních obyvatel.,“ dodává Lenka Vodrážková, vedoucí oddělení Property Managementu v DTZ.
 
Modernizaci centra pečlivě sleduje i radnice
 
Podobné projekty, které navazují na oblibu starších sídlištních „samoobsluh“ a center služeb, jsou sledované obyvateli i nájemci. V případě OC Krakov má však na co nejlepším výsledku zájem i radnice Prahy 8, která si slibuje vytvoření prosperujícího a obyvateli oblíbeného centra, které bude plnit i společenskou funkci. Ostatně, i kreativní architektura nového komplexu nemá být protiváhou, ale spíše doplňkem okolního sídliště, jeho zpestřením. Zájem veřejnosti o podobné projekty ilustruje i OC Lužiny, kde nezaviněný posun v projektových a stavebních pracích způsobil nevoli řady obyvatel. Podle analytiků DTZ je to logická reakce, protože pro stovky a možná tisíce lidí jsou lokální nákupní centra nejdostupnější a nejpohodlnější platformou pro nákupy i služby. V případě Krakova je nejbližší podobný formát vzdálen několik kilometrů.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

Centrum-Krakov-interier.jpg

Centrum-Krakov-interier.jpg

Centrum-Krakov-nocni.jpg

Centrum-Krakov-nocni.jpg

Centrum-Krakov.jpg

Centrum-Krakov.jpg

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

добло фиат

www.ry-diplomer.com/diplom-v-makhachkale
Všechna práva vyhrazena © 2018